český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

Teatroautomat v brněnské Redutě

Let společnosti Lufthansa z Berlína do Mnichova. Na palubě 164 cestující. Letadlo je uneseno teroristy a míří proti Allianz Aréně, kde sleduje fotbalový zápas 70 tisíc fanoušků. Životy lidí stojí proti sobě. Čas běží. Je třeba se rychle a správně rozhodnout. Vojenský pilot major Lars Koch jedná a za své činy se musí následně zodpovídat před soudem.

 

Kdo bude obětí?

To je hlavní téma hry Ferdinanda von Schiracha, hry nanejvýš aktuální a po mnoha stránkách zajímavé. Už jméno autora může u publika vyvolat znepokojený zájem: stejné příjmení přece nosil říšský vůdce mládeže, státní tajemník Hitlerova kabinetu Baldur von Schirach. Není to náhoda: Ferdinand je Baldurův vnuk. Kdo byl jeho dědeček, si uvědomil ve svých dvanácti letech. Asi právě proto je dnes zarytým zastáncem humanismu.

Ve hře Teror, jejíž syžet jsme naznačili na začátku článku, pokládá autor morálně velmi komplikovanou otázku: Lze obětovat menší počet lidí za cenu záchrany většího počtu? Má život desetitisíců fanoušků na stadionu větší cenu než životy téměř dvou set cestujících v letadle? Hlavní hrdina – a obžalovaný – pilot Lars Koch se rozhodl proti vůli svých nadřízených a nenechal letadlo unesené teroristou narazit do stadionu. Raději je sestřelil. Pro mnoho lidí je to jednoznačně správný skutek, je to však jednoznačné?

Autor se rozhodl pro rafinované řešení: rozhodnutí nenechává na sobě, ale na divácích představení, které probíhá před jejich očima jako regulérní soudní přelíčení. Vystupují soudce, obhájce i žalobkyně, obžalovaný i svědkové. Všechna fakta i závěrečné řeči mají diváka-soudce dovést ke konečnému rozsudku, který vyjádří přímo v divadle hlasováním.

Schirachův text byl velmi úspěšně realizován v Berlíně v roce 2014, hru natočila i německá televize ARD. Brněnská inscenace měla premiéru v Redutě 13. října 2017, jen o pár týdnů později následovala premiéra pražská.

Brněnský Teror

V Brně hru režíroval Martin Glaser v minimalistické scéně Pavla Boráka. Jeho inscenace částečně podlehla „německé“ střízlivosti předlohy, a tak je brněnský Teror poněkud chladný a svého diváka neumí plně získat. Jako obžalovaný pilot vystoupil Jan Grundman, který po celou dobu hrál velmi tlumeně. Škoda, že se mu při premiéře nedařilo vojenské držení těla a na lavici obžalovaných se hrbil. Soudce v podání Zdeňka Dvořáka byl pojat jako zkušený, trochu unavený profesionál, který však přece jen neztratil touhu po spravedlnosti. Ve skvěle padnoucím obleku odehrál obhájce Martin Siničák, kterému sekundovala Eva Novotná v roli státní zástupkyně. Ta ve srovnání s německou kolegyní pojala roli méně hystericky a tudíž i uvěřitelněji. Premiérovým stresem byl ovlivněn jinak odpovídající výkon Dušana Hřebíčka v roli svědka a Kochova nadřízeného Lauterbacha. Silný vjem zanechala Klára Apolenářová v postavě svědkyně Maiserové, vdovy po jednom ze zahynuvších v sestřeleném letadle. Právě ona dokázala nejvíce zviklat jednoznačný příklon k pilotově rozhodnutí.

Přesto se brněnské publikum – snad až příliš rychle a snadno – rozhodlo pro osvobozující rozsudek.

Autor: Přemysl Hnilička, Foto: Národní divadlo Brno

Partneři

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test