český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

S láskou Dara bags

Listopad přinesl možnost nahlédnout do zákulisí úspěšné ostravské firmy Dara bags, kterou před téměř deseti lety založila Darina Ermisová. Měsíčně se tu šijí stovky kusů originálních kabelek, brašen či peněženek. A právě v dílnách, kde se látky mění ve stylové módní doplňky, se konal den otevřených dveří.

 

Kabelky jsou zboží, které ženy snad nikdy nepřestanou potřebovat. Většinou doma nemívají jen jednu. Mají jich několik – různých barev, velikostí, z odlišných materiálů a k všelijakým příležitostem. První si pořídí v patnácti, a pak si celý život kupují další a další… a tím pádem mají mužům neustále co vysvětlovat. Správným výběrem kabelky ženy navíc podtrhují svůj styl, protože, jak řekla jedna americká módní návrhářka, styl je způsob, jak vyjádřit beze slov, jací jste.

Nahlédnout pod ruce šikovným švadlenkám z Dara bags a podívat se, kde a jak tyto módní doplňky vznikají, byl výjimečný zážitek. Obzvlášť v době, kdy je řada výrobních procesů automatizovaných a kdy se k nám dováží stále více levného čínského zboží. Určitě mi dáte za pravdu, že poctivé ruční práce si dnes coby zákazníci ceníme víc než kdy dřív. 

 

Za úspěchem stojí spousta práce

Dara bags je česká značka s českými kořeny. „S naší kabelkou dostává každá zákaznice jedinečný kousek, založený na původním návrhu,“ říká oděvní návrhářka, designérka a majitelka firmy, která má dnes mnohamilionový obrat, Darina Ermisová. Dara bags začala budovat v roce 2008 během svého prvního těhotenství. Dnes má společnost 25 zaměstnanců a o značce, jíž vytvořila, se už dávno ví i za hranicemi regionu.

Úspěch nepřišel sám – stojí za ním spousta dřiny, úsilí a hlavně nadšení zaměstnanců. Kabelky Dara bags se vyrábí v limitovaných edicích a většinou se zhotovují na základě konkrétních objednávek. Pár kousků skladem mají, ale to je s ohledem na objem objednávek zanedbatelné číslo. Každá taška je ručně šitá zkušenou, profesionální švadlenou. „Neexistuje, že by jedna švadlenka ušila třeba uši, druhá popruh… Každá vždy šije celý výrobek, a jakmile ho dodělá, vloží dovnitř lísteček se svým jménem, aby majitelka nové kabelky věděla, kdo ji pro ni vyrobil,“ vysvětluje Lenka Juráňová, která v Dara bags zodpovídá za objednávky a péči o zákazníky. Každá švadlenka šije jen určitý typ kabelek. Jedna cestovní tašky, druhá psaníčka, třetí třeba peněženky… „Používáme jen ty nejlepší látky, koženku, komponenty a kovové doplňky z celého světa,“ zdůrazňuje majitelka s tím, že některé látky mají dokonce originální potisk, který speciálně pro Dara bags navrhli tuzemští designéři.

V Dara bags se šijí stovky kusů měsíčně. Ušít jeden kus přitom trvá hodinu a půl až čtyři hodiny v závislosti na náročnosti vybraného typu. Momentálně jsou oblíbené vzory s plameňáky, zákaznice se ale také často ptají po motivech koček. V dílnách v Ostravě-Hrabové se pracuje od pondělí do pátku v ranních směnách, tedy do 15 hodin, a výjimečně, například teď před Vánoci, také o víkendech.

 

V Dara bags lidem rádi dělají radost

Myslím, že to není jen můj subjektivní pocit, že lidé mají výrobky Dara bags opravdu rádi. „Zákaznice nám často píšou, ať poděkujeme třeba švadlence Kamile, která pro ně ušila kosmetickou kabelku, nebo nám posílají fotky s našimi taškami ze všech koutů světa. Přišla nám třeba fotografie z Hollywoodu,“ vypráví Lenka Juráňová, která si sama nikdy nenechá ujít příležitost dělat lidem radost. „Dokázali jsme expresně ušít kabelku a opatřit ji personifikovanou výšivkou, takže s ní manžel překvapil svou ženu hned po návratu z porodnice.“

Majitelce a matce dvou dětí Darině Ermisové zase nejsou lhostejné jiné maminky, třeba ty od synových spolužáků. „Včera jsme balili dárečky k úspěšnému ukončení prvního pololetí. Sladkost pro děti, kosmetické taštičky pro maminky. Protože na maminky nikdo nemyslí, přitom většina domácích úkolů je z jejich hlavy,“ napsala si v lednu na Facebook vtipný komentář.

Aniž bych komukoli v Dara bags prozradila, že jsem novinářka a že bych o dni otevřených dveří ráda napsala článek, všichni se ke mně chovali neuvěřitelně mile a ochotně. Pro nás, přespolní, dal ostravský dialekt místních švadlenek a Františkova obecná čeština komentované prohlídce šicích dílen ten správný šmrnc. A co říct závěrem? Většinu svých příspěvků na sociální síti Darina Ermisová zakončuje pozdravem „S láskou Dara“. Nejen díky všem těm sympatickým lidem, kteří se o tuto značku starají, jsem svůj článek pojmenovala „S láskou Dara bags“. Snad to nevadí.

Autorka: mv, Foto: archiv Dara bags

Partneři

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test