český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Všemu vládnou operační systémy

Také občas přemýšlíte nad tím, jak přístroje vlastně fungují? Já nejčastěji, když se některý rozbije. V touze zajistit jeho opětovný chod si se šroubovákem v ruce často lámu hlavu, jak složitý mechanismus zamýšlel jeho tvůrce. Někdy se logika dá odhalit, jindy je třeba vyhledat odborníka nebo ještě hůře přístroj koupit nový.

 

To platí, pokud se mluví o kuchyňském robotu nebo zahradním čerpadle. Jakmile dojde řada na počítač, přichází nutnost profesionálního zásahu záhy. To, že správně spolupracují všechny procesory a paměti v krabici pod monitorem, a výsledek, kdy brouzdám po internetu, koukám na film nebo hraju počítačovou hru, v mé hlavě od sebe dělí mnoho světelných let. A to je právě činnost operačního systému.

 

 

Dokonalý majordomus, který se neptá

Označení, které vyvolává strach ze skalpelů, anestezie a bílých plášťů vůbec, skrývá základní program, tedy software, díky kterému je nám nejen počítač vůbec k něčemu. Operační systém je to, co dokáže pracovat s procesorem, pamětí a dalším hardwarem a zároveň umožňuje spouštět programy a aplikace, se kterými my – uživatelé – chceme pracovat. Majordomus složený z nul a jedniček, díky kterému se na stole objeví ve správný okamžik káva a jindy se naopak umyjí okna, aniž by panstvo muselo jednotlivými pokyny úkolovat služebnictvo. Že je extrémně důležité, aby takovou funkci zastával naprosto spolehlivý člověk, mezi jehož silné stránky patří bezchybnost a efektivita? Tak to si pište! A v případě operačního systému je to úplně stejné.

I když se o tomto software hovoří především v souvislosti s notebooky a osobními počítači, musí být podobný základní program v každém zařízení, které ukrývá počítač. Setkáte se s ním v mobilním telefonu a musí jej mít i vzdálený server, odkud se načítají internetové stránky, nebo řídící jednotky ovládající třeba chytrou domácnost nebo chod motoru automobilu. Bez operačního systému by nic z toho nefungovalo.

 

Od 1.0 po 10

Zatímco s elektronickým řízením vlastního vozu se člověk dostane do kontaktu minimálně, operační systém v počítači a mobilním telefonu tvoří prostředí pro každého uživatele důvěrně známé. A protože vytvořit kvalitní operační systém je extrémně náročným úkolem a výrobci mají zájem, aby si uživatelé na prostředí nového mobilního telefonu nebo počítače snadno zvykli, těch opravdu velmi rozšířených operačních systémů není mnoho.

V případě počítačů nad všemi Linuxy a macOS ční produkt Microsoft Windows. Ve sféře chytrých telefonů tuto pozici drží Android.

První počítačová Okna, v překladu Windows, spatřila světlo světa na podzim roku 1985. Pionýrská verze poskytovala jednoduché grafické rozhraní, ve kterém bylo možné spouštět většinu tehdejších programů. Ty byly v té době připraveny pro dominantní operační systém DOS. Druhé Windows na trh přišly o dva roky později. Opravdovým úspěchem byly ale až verze 3.0 a 3.1 na začátku devadesátých let. Starší a pokročilí si jistě pamatují i další vydání produktu od Microsoft, která předcházela dnes nejrozšířenějším Windows 10.

 

 

Android přichází

Éra chytrých telefonů přišla později a s ní i doba operačního systému Android. Tento mobilní operační systém je, na rozdíl třeba právě od Windows, otevřený software dostupný zdarma. Stojí za ním další gigant kybernetického světa – společnost Google. Je ale pravdou, že v roce 2003 vznikla společnost Android jako svébytný start-up. Pod křídla obřího kalifornského holdingu se dostal až v roce 2005. Název podle humanoidního robota nedostal tento program náhodou. Jednoduchost jeho ovládání dokládá i fakt, že pustit si hru na telefonu dokáže dítě dříve, než začne chodit do školy. První verze operačního systému Android pracuje v chytrých telefonech od roku 2008. Na místě by tedy byl spíše minulý čas. Přítomnost totiž patří variantě s číslem 10. Zatímco Microsoft se svými Windows opustil posloupnost číslování jednotlivých verzí, Android se jí zatím drží.

V mobilních telefonech i počítačích ale pracuje řada dalších, méně rozšířených operačních systémů. Liší se v mnohém, ale jedno mají společné: Běžný uživatel by neměl ztrácet čas snahou o pochopení jejich fungování. Pokud se tenhle majordomus porouchá, je už třeba vážně zásah odborníka.

 

Autor: Pavel Žižka, Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test