český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Nepusťte si hmyz pod kůži

Dlouho jsme žadonili o dostatek vody a letošní rok na ni není skoupý. Jenže s vodou v nivách a mokřadech je spojený poněkud masivnější výskyt komárů i jiného bodavého hmyzu. To se pak těžko v podvečer usedá k prostřenému stolu na verandě, či prochází se zahradou pod hvězdným nebem. Koho by bavilo se neustále ohánět a tím chránit tělo před svědivými štípanci.

 

Znáte krvelačné muchničky?

Nejde však jen o párty či zahradní posezení. Když je hezky, zamíříme k vodě. Pokud se u ní zdržíme, vyrojí se komáři, někdy i neodbytné černé mušky – muchničky. Ty se s námi nehodlají muchlovat, ale chystají se dobře nakrmit. Extrémně bolestivé štípance pak na těle poneseme i dva následující týdny.

Je třeba si uvědomit, že muchničky přenášejí i různá onemocnění včetně boreliózy či encefalitidy. Ne nadarmo se jim říká létající klíšťata. Jsou natolik dravé, že je většinou neodradí ani repelent, proto jedinou obranou proti nim je oblečení zahalující celé tělo.

 

 

Reakce na štípnutí

Každé štípnutí zákonitě provází reakce organismu. Postižené místo může jemně otéct, zčervenat, ale zejména velmi svědí a někdy až bolí. Imunita se vyrovnává s cizorodými látkami, kterými si hmyz upravuje naši krev, aby jí dokázal vypít co nejvíce během chvilky. Například sliny komára obsahují pro naše tělo neznámé bílkoviny, na které můžeme mít slabší či silnější reakci.

V případě silnější reakce nemusíme mít nutně alergickou reakci na bílkoviny ve slinách komárů. Více dní trvajícím otokem či bolestivostí mohou trpět lidé se sníženou imunitou nebo citlivější pokožkou a malé děti. „Čím lépe funguje imunitní systém, tím mírnější jsou i jeho případné alergické projevy,“ říká Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures. Pokud míváte vy nebo vaše děti na štípnutí prudké reakce, můžete se na sezonu komárů připravit užíváním imunostimulátorů, například s obsahem betaglukanu. „Nedá se to generalizovat, ale v mnoha případech se prokázalo, že pomocí betaglukanu lze tlumit příznaky alergií,“ dodává odborník na imunitu.

Základním znakem alergické reakce je, že se neprojevuje pouze v místě vpichu, ale i na jiné části těla. Příznaky mohou být opravdu různorodé. Někomu oteče obličej nebo se mu může dokonce obtížněji dýchat. Tehdy je namístě podání antihistaminik nebo i kortikoidů.

 

 

Jak ztížit hmyzu cestu k naší kůži

Co dělat, aby nás komáři nechali na pokoji? Při útoku hladového hmyzu se nemusíme hned vzdávat a utíkat dovnitř. Otravní komáři a štípavé mušky útočí nejčastěji za soumraku, a tak pomůže svetr s dlouhými rukávy a kalhoty, které zakryjí co nejvíce těla. Měli bychom zvolit světlejší barvu oblečení, protože neodbytný hmyz prý více lákají tóny tmavé.

Pomoci si můžeme i chemicky repelenty. Pokud máme větší důvěru v přírodu, zvolíme esenciální oleje, které nám voní a nepřátelům zavánějí

„Vůně citrónové trávy, cedrového dřeva a květinových esenciálních olejů odhání různé druhy hmyzu, jako jsou komáři, klíšťata a pavouci. Kombinace eukalyptu, levandule, máty peprné, citronu a kajeputu se vám osvědčí i při ošetřování alergických vyrážek či štípanců. Stačí ji rozmíchat v malém množství kokosového nebo olivového oleje a potřít postižené místo,“ říká Lenka Špaldová. Jelikož tyto přírodní repelenty se aplikují rovnou na pokožku, vždy si vybírejme ty nejkvalitnější – stoprocentně přírodní a v bio kvalitě, jinak u citlivějších jedinců hrozí alergická reakce na kůži.

 

Autorka: (jas), Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test