český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

ČLÁNKY

Od dětství rádi čtou – dnes vydávají knihy sami

Nakladatelství Altenberg svou produkcí zamýšlí obohacovat český knižní trh a těšit české čtenářky a čtenáře podobně jako kdysi mince z jihlavského stříbra obohacovaly českou královskou pokladnici a těšily každého, kdo měl alespoň jednu doma. Krásné motto pro knižní stánek. Proto jsme se Barbory a Josefa Kodetových zeptali, jak to všechno vzniklo. Jejich odpovědi jistě udělají radost i vám.

 

Kdy jste se rozhodli, že se stanete součástí knižního trhu?

B.: Mít vlastní nakladatelství bylo nejprve snem mého manžela. Časem tento sen začínal mít konkrétnější obrysy a definitivním spouštěčem založení bylo rozhodnutí vydat knihu Flandil ve školce. To se stalo před Vánoci roku 2016.

 

 

Byli jste dobří čtenáři? Máte oblíbené knihy?

J.: Od dětství oba rádi čteme. Obliba konkrétních autorů a knih se pochopitelně s věkem mění. Kromě beletrie má v naší domácí knihovně své místo i řada titulů z oblasti medicíny, psychologie, historie, současných politicko-společenských témat či duchovního života.

 

Josef Kodet (*1978 v Jihlavě), absolvent kroatistiky a slovenistiky na FF UK v Praze. Po patnáctiletých zkušenostech se státní a veřejnou správou i soukromým sektorem nyní působí v Nakladatelství Altenberg. Angažuje se rovněž v komunální politice jako jihlavský zastupitel a předseda městské organizace KDU-ČSL.

 

Přechod od čtenáře k nakladateli není jednoduchý. Lekli jste se něčeho v počátku nebo jste se vrhli do vydávání knih hlava nehlava?

B.: Začátky nakladatelství byly hodně spontánní. Velkým motorem byl pro nás obrovský úspěch první knihy, která se stala bestsellerem a dodnes patří k nejúspěšnějším titulům našeho nakladatelství.

 

Barbora Kodetová (*1983 v Jihlavě), absolventka 3. LF UK v Praze. Po studiích působila na odděleních kardiologie a interny v jihlavské nemocnici. Tři mateřské a rodičovské dovolené ji nasměrovaly k práci obvodní lékařky, psychosomatické medicíně a založení Nakladatelství Altenberg.

 

Jak jste si rozdělili jednotlivé činnosti, nebo děláte oba tak trochu všechno?

J.: Žena se věnuje spíše propagaci a sociálním sítím, běžné provozní záležitosti řeším většinou já. U některých titulů figuruji rovněž jako odpovědný redaktor či překladatel. O zásadních věcech, například o edičním plánu, rozhodujeme ale společně.

 

Vaše knížky jsou pěkně ilustrované. Je těžké vybrat dobře ilustrátora a má při výběru své slovo i autora textu?

B.: U ilustrovaných knih zohledňujeme přání autora. Zatím jsme ale měli to štěstí, že si autoři své ilustrátory přivedli sami. Jedna naše autorka – Klára Mayerová (na fotografii vpravo) – si své knihy dokonce i sama ilustruje.

 

 

Co na to říkají děti, že máte kolem sebe pořád knihy, autory, rukopisy?

J.: Myslím, že našim dětem se naše práce líbí. Z reakcí okolí a přátel určitě vnímají, že se rodiče věnují něčemu, co je baví a co přináší užitek i druhým. Občas nám pomáhají a obzvláště milují cesty do skladu a ježdění paletovým vozíkem. Někdy je ale těžší vysvětlit, že ve věku osm, šest a pět let se vším ještě úplně pomáhat nemohou.

 

Která kniha byla první? Čím okouzlila knižní svět? Představte nám produkci nakladatelství trochu podrobněji…

J.: Jednu část produkce tvoří domácí a překladová beletrie. Zvláštní místo pak zaujímá literatura pro děti a mládež. Dalším významnou část tvoří tituly z oblasti výživy a zdravého životního stylu od předních světových odborníků. Je důležité zmínit, že tyto knihy založené na poznatcích moderní medicíny vydáváme bez podpory farmaceutického průmyslu, zdravotních pojišťoven či jiných sponzorů. V nabídce máme i komiks pro mládež o listopadu 1989.

 

Zbývá vám čas na odpočinek? Jak trávíte chvíle volna?

B.: Ráda prokládám svůj pracovní čas zkoušením nových receptů v kuchyni nebo třeba hrou na klavír, mezi manželovy koníčky patří četba a filatelie. Všichni společně rádi chodíme na procházky a jezdíme na výlety. Někdy se ale neubráníme rozhovorům o práci i ve chvílích volna. Pokud jsme však v tu chvíli i s dětmi, dost jasně nám umí dát najevo (a správně!), že člověk nežije proto, aby jen pracoval.

 

Čtete dětem před spaním? Nakolik se vám daří vychovat čtenáře?

J.: Ano, čteme před spaním každý den a nejstarší dcera si už občas čte sama. Na děti určitě velmi výchovně zapůsobí, když tu a tam uvidí rodiče s knihou. Proto se také sami někdy snažíme něco málo přečíst i přes den a nejen večer, kdy už děti spí a člověk má na čtení svůj klid.

 

Prozradíte nám loňský nejúspěšnější titul?

B.: Nejúspěšnějším vloni vydaným titulem je kniha Kláry Mayerové Kdy má králík bobky?, která unikátním spojením formy textu, ilustrace a komiksu zpracovává obtížné a přitom velmi rozšířené téma šikany. Celkově nejprodávanějšími tituly roku 2019 pak byly knihy Flandil ve školce a její volné pokračování Flandil u doktora.

 

 

Zklamalo vás něco v nakladatelské branži? Nebo naopak mile překvapilo?

J.: Nakladatelská činnost je v podstatě podnikání jako každé jiné, které se řídí principy nabídky a poptávky. V tomto ohledu nějaké zásadní zklamání asi čekat nelze. Určitým překvapením je pro nás cenotvorba některých velkých on-line prodejců, které dokáží měnit cenu konkrétního titulu i několikrát během jedné minuty.

 

Jaké jsou vaše nejbližší plány?

Momentálně vychází naše první kniha z žánru fantasy …a pak ho spolknul eskalátor od Kláry Mayerové. Následovat bude Šejdířka – prvotina jihlavské autorky Lucie Jeřábkové, která s osobitým humorem přiblíží kontrast mentality velkoměsta s přírodou spjatým způsobem života odlehlých moravských samot. Z oblasti výživy a zdraví pak chystáme průvodce správnou výživou v těhotenství od Lily Nichols či knihu popisující úskalí vegetariánské stravy od Natashy Campbell-McBride.

 

Autorka: Jana Semelková, Foto: archiv nakladatelství

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test