český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

ČLÁNKY

Mýty o koronaviru

Epidemie nového viru COVID-19, který přišel z Číny, plní stále titulní stránky novin i program zpravodajských relací. Lidé jsou z něj pochopitelně znepokojeni, někdy však víc, než by bylo nezbytné. Internetem i šeptandou se šíří už i mnoho fám a „zaručených receptů“ proti němu, které nejen, že nepomáhají, ale mohou vysloveně škodit.

 

O koronaviru se toho v médiích popsalo už poměrně hodně. Není ovšem vždycky jasné, co máme o tomto onemocnění brát vážně, a co jsou jen nefunkční „babské rady“, nebo v horším případě cílené dezinformace. Podívali jsme se na 6 nejčastějších mýtů, které kolují internetem, a konfrontovali je se spolehlivými informacemi ze Světové zdravotnické organizace.

 

Mýtus 1: rouška vás ochrání

Ne. Roušky se staly sice téměř symbolem současné epidemie, ale většina lidí je užívá úplně chybným způsobem. Člověku bez akutních respiračních problémů se nedoporučuje nosit klasické jednorázové chirurgické roušky. Tyto roušky nezapadají pevně na obličej a mohou umožnit drobným infikovaným kapičkám dostat se do nosu, úst nebo očí, což jsou všechno brány infekce. Neznamená to ale, že by byla rouška úplně k ničemu. Je ale určena spíš pro lidi, kteří jsou nějakým způsobem nakažení, nachlazení, mají kašel nebo kýchají. Rouška zabraňuje tomu, aby se kapénky z úst takového člověka šířily do okolí – všichni víme, že je slušnost při kašli nebo kýchnutí dát si ruku před pusu. Rouška vlastně není nic jiného, než taková neustálá ruka před pusou. To je její správné využití.

 

 

Mýtus 2: virus přijde v dopise

Tento mýtus koluje prakticky od začátku epidemie. Z Číny přichází mnoho zboží do Evropy i do České republiky. Laická veřejnost se tak obávala, zda by třeba i toho spojení nemohlo být kanálem šíření viru. Světová zdravotnická organizace analyzovala přežití koronaviru na cizích předmětech a zjistila, že nový vir nemůže přežít na neživých předmětech delší čas. Pokud tedy přijmete například poštovní zásilku z Číny, nemůžete se nakazit.

 

Mýtus 3: alkohol a kouření

Když se v médiích objevila informace o tom, že alkohol nový koronavirus zabíjí, vyrojilo se mnoho chybných informací na toto téma. Alkohol se skutečně používá jako dezinfekce, například na ruce. Používání takové dezinfekce je jednoznačně doporučeno, zejména tehdy, pokud si člověk nemůže umýt ruce mýdlem. Neslouží k tomu ale samozřejmě žádná lahev špiritusu, ale normální zdravotnická dezinfekce, například v podobě gelu nebo napuštěných polštářků. Pokud se někde objevily informace, že by nákazu znemožnila konzumace alkoholu, nebo že stejně působí i nikotin z cigaret, tak jde o nebezpečné dezinformace. Žádná „vnitřní očista“ panáčkem něčeho ostřejšího nefunguje, naopak – člověk pod vlivem alkoholu je oslabený a tudíž náchylnější k nákaze.

 

Mýtus 4: koronavirus je zbraň

Pokaždé když se objeví nějaká nová nemoc, nejen koronavirus, vyleze tato rozšířená fáma s železnou platností na povrch – různé zaručené informace, že virus pochází z utajovaných vojenských laboratoří, odkud náhodou unikl. Jako námět pro akční film by to možná mohlo fungovat, ale realitě to je velmi vzdálené. Nemáme sice žádné iluze o Číně a jejích zbrojních programech, které mohou zahrnovat i mezinárodně nelegální chemické a biologické zbraně, v případě koronaviru je to vyloučená představa. Z oblasti Wu-chan se v minulosti už několik podobných nemocí rozšířilo, přenosem ze zvířete na člověka, takže to není nic nového. Navíc – byla by to pěkně mizerná zbraň, která se nedá nijak zamířit a kontrolovat a která nemá – navzdory lehké panice v médiích – nijak zásadně velkou úmrtnost.

 

 

Mýtus 5: léky na koronavirus

Žádné zatím neexistují. Někteří lidé se snažili dobývat na svého obvodního lékaře, aby jim předepsal třeba antibiotika, ale úplně zbytečně. Antibiotika obecně fungují proti onemocněním způsobených bakteriemi. Viry jsou organismy jiného původu a antibiotika na ně neúčinkují. Proti koronaviru také nelze očkovat, i když na obranných látkách samozřejmě na celém světě už vědci pracují.

 

Mýtus 6: všichni tu umřeme

Rozsah mediální pozornosti jako by sugeroval, že každý, kdo se nakazí, je prakticky odepsaný. To je holý nesmysl. Podle dosavadních studií a zkušeností má přibližně jednaosmdesát procent infikovaných koronavirem pouze mírné příznaky COVID-19, které se příliš neliší od běžné chřipky. Asi 13,8 procenta hlásí závažné onemocnění, přičemž vyžadují zvýšenou starostlivost. Pouze 4,7 procenta je kritických, z nichž umírá na koronavirus asi 2,3 procenta lidí. O něco více ohroženi jsou starší lidé, proto by měli právě oni dbát ve zvýšené míře na preventivní opatření. Ta spolehlivá najdete popsaná na stránkách a v materiálech Ministerstva zdravotnictví nebo Světové zdravotnické organizace.

 

Autor: Petr Jan Vinš, Foto: archiv, Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test