český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Kostelík v Kunčicích koupil mecenáš Eduard Šebela

Nemáme v Česku moc kostelů, které dnes stojí stovky kilometrů od míst, kde je původně postavili. Jedním takovým je římskokatolický kostel svatého Prokopa a Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem, sotva dva kilometry od vyhlášených lázní Čeladná v Beskydech. Na nové místo se dostal před devadesáti lety díky řediteli Báňské a hutní společnosti v Ostravě Eduardu Šebelovi.

 

Dřevěný roubený kostelík byl postaven na přelomu 17. a 18. století v Hliňanci u Mukačeva na Podkarpatské Rusi původně jako pravoslavný. V období první republiky přestal obyvatelům obce prostorově vyhovovat a začal rychle chátrat, hlavně po stavbě nového zděného kostela. Hrozilo, že stavba, podobně jako mnoho jiných v tomto kraji, zanikne. O jejích osudech na původním podkarpatském stanovišti nejsou téměř žádné dochované zprávy.

 

V roce 1928 stál dvacet čtyři tisíce korun

Typická karpatská dřevěná sakrální stavba, tzv. cerekev, se do Kunčic pod Ondřejníkem v Beskydech dostala v roce 1931. Na Podkarpatské Rusi ji koupil ředitel Báňské a hutní společnosti v Ostravě Eduard Šebela. Některé zdroje uvádějí, že byl generálním ředitelem Vítkovických kamenouhelných dolů a že jeho jméno správně znělo Edward, ale to ve skutečnosti historii a osud kostelíka nijak nemění. Šebela měl jako řada jiných ostravských podnikatelů ve Velkých Kunčicích, jak se tehdy Kunčice pod Ondřejníkem jmenovaly, výstavní letní sídlo, dnes penzion Karolína naproti kostelu. Byl dlouholetým členem a později i předsedou a mecenášem tamního Okrašlovacího spolku, a tak si mohl dovolit kostelík postavit hned u své vily.

Eduard Šebela koupil kostelík v Hliňanci už v roce 1928 údajně za čtyřiadvacet tisíc. Tehdy už byl opuštěný a vyřazený a farníci z chudé obce jeho nabídku uvítali. Ostravský podnikatel objekt nechal rozebrat, naložit na několik vagonů a převézt do Beskyd. 

 

 

Nový je zasvěcen svatým Prokopu a Barboře

V Kunčicích byl opět složen a drobně opraven, části střechy se musely vystavět nově. Své místo našel na návrší zvaném Na Humenci. Nově byl zasvěcen patronům horníků svatému Prokopu a svaté Barboře v neděli 23. srpna 1931 biskupem Msgre. Janem Stavělem, jenž také odsloužil první mši. Předán byl do majetku Římskokatolické farnosti v Kunčicích pod Ondřejníkem.

Prvním v něm slouženým obřadem byla svatba Šebelovy dcery s hrabětem Larischem-Monnichem. Sňatek člena hraběcí rodiny Larischů byla pochopitelně významnou událostí přesahující region. A v některých historických pramenech stojí, že právě kvůli svatbě Eduard Šebela kostel koupil a nechal opravit. Ale ať už byl důvod koupě kostela jakýkoli, můžeme být vděčni, že se taková památka podařila zachránit.

Stejný dík patří i farníkům při kostele svaté Maří Magdalény v Kunčicích, kteří se o stavbu starali. Každý sedmý rok už od roku 1931 ji nechali napustit Karbolineem, aby prodloužili její životnost, ale přesto se na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století ocitla v havarijním stavu. Oprava v roce 1983 byla tím náročnější, že kostel není postaven z obvyklých trámů z jehličnatého dřeva, ale z trámů dubových.

Oprava započala za P. Josefa Trlíka, ovšem bez státního souhlasu, a tak byl P. Trlík  snad z trestu přeložen do Kyjovic v okrese Opava. Nový farář P. Vincenc Svák s velkými obtížemi pokračoval v opravách, avšak za pomocí místních řemeslníků byl kostel za obdivuhodně nízké náklady zachráněn.

 

Podobných kostelíků je v Česku několik

Kostelíku dominují tři stupňovité věže – největší nad vstupem a nejmenší nad presbyteriem, které představují tři jeho oddělené části, jak určovaly liturgické předpisy. V Řecko-katolické církvi kněz sloužil mši ve svatyni, odděleně za dřevěnou ozdobnou, zvanou ikonostas. Závěsy se daly stranou, dvířka se otevřela, aby na kněze bylo vidět, a mše mohla začít. V prostřední části kostelíka byl prostor pro ty, kteří již byli pokřtěni, v poslední části, hned za dveřmi, byl prostor pro ty, kteří ještě pokřtěni nebyli.

Nyní kněz slouží mši za oltářem, čelem k lidu. Ale lepší než vyprávění či popis, je určitě samotná návštěva a prohlídka. Pro veřejnost je otevřeno každou sobotu a neděli od 13 do 17 hodin. GPS 49.5353447N, 18.3027903E.

Nemáme v Česku moc takových kostelíků. Ten v Kunčicích pod Ondřejníkem ale není jediný. Podobné byly dovezeny také do Kinského sadů v Praze, Nové Paky, Blanska, Hradce Králové a do Dobříkova u Chocně.

 

Text a foto: Alois Žižka

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test