český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Naše oči dostávají pěkně zabrat

Oči jsou po mozku druhým nejsložitějším orgánem. Ze smyslových jsou navíc tím nejzranitelnějším, proto je velice důležité péči o ně nezanedbávat. Bývají nejvíce namáhané právě v průběhu léta. Rychlá cesta vede do lékárny. V případě vážnějších problémů a nevhodnosti samoléčby doporučí lékárník pacientovi návštěvu specialisty. Jedním z běžných onemocnění je tzv. syndrom suchého oka, který postihuje téměř každého třetího pacienta.

 

Letní teploty nás nešetří. Sluneční paprsky nás smaží po celé léto a ani to babí se nehodlá dle předpovědí ostýchat. Koupání v řekách, rybnících, jezerech či bazénech pořád láká. V kancelářích, domácnostech a autech běží na plné obrátky klimatizace.

Koupání i klimatizace sice přinášejí úlevu od úmorného horka, ale zároveň s sebou nesou negativní dopad na oči. „Během letních měsíců lékárníci častěji poskytují rady spojené s péčí o oči a zaznamenávají také vyšší poptávku po očních přípravcích. Lékárník pacientovi doporučí vhodný postup samoléčby a při podezření na složitější problém ho odešle k  lékaři,“ přibližuje prezident České lékárnické komory (ČLnK) PharmDr. Lubomír Chudoba.

 

Syndrom suchého oka trápí každého třetího pacienta

Častým problémem, který se u pacientů vyskytuje, je syndrom suchého oka způsobený nerovnováhou mezi tvorbou a  odtokem slz. Ty vytváří slzný film, v němž jsou obsaženy antibakteriální složky udržující sterilitu očního povrchu. „Syndrom suchého oka je multifaktoriální onemocnění, na jehož vzniku se může podílet celá řada příčin. Vedle nedostatku vitaminu A, nošení nevhodných dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček se tato porucha vyskytuje zejména v létě, kdy je oční prostředí vystaveno nevhodným okolním podmínkám,“ vysvětluje praktikující lékárník a viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. s tím, že jsou lidské oči citlivé na ostré sluneční záření, zvýšenou prašnost či intenzivní používání klimatizace.

Nejčastějšími příznaky onemocnění je pálení, řezání či pocit přítomnosti cizího tělesa v očích. V pokročilejším stadiu může docházet i k rozmazanému vidění a zvýšené citlivosti na světlo. „Při počátečních problémech je vhodné, aby pacient navštívil lékárnu, kde mu lékárník odborně poradí, jakým způsobem se vypořádat s příznaky syndromu suchého oka a jak případně upravit životní styl. V rané fázi onemocnění se může jednat o dostatečná opatření,“ doplňuje odborník, dle kterého je nejlepší problémům předcházet nošením slunečních brýlí při pobytu na přímém slunci, pravidelným čištěním klimatizací a omezením pohybu v prašném prostředí.

 

Plavání je pro tělo zdravé, ale pozor na podráždění a záněty očí

Další letní nástrahou pro oči je koupání, v přírodních stojatých vodách s výskytem sinic i v chemicky ošetřených bazénech. „Zásadní je jako vždy prevence. Je vhodné vyhledávat vodní plochy s pravidelně monitorovanou kvalitou vody a využívat správné plavecké brýle. Lidé by si také neměli při vodních radovánkách oči příliš mnout a po koupání si je řádně propláchnout pitnou vodou,“ radí lékárnice a tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová a upozorňuje, že určité nebezpečí hrozí v každém typu vody, tedy i na veřejných chlorovaných koupalištích nebo v moři kvůli soli. Nejčastěji dochází k podráždění a zarudnutí očí, zánětům spojivek a v krajních případech i k zánětu rohovky.

 

Jak vhodně ošetřit podrážděné oči?

„Pokud už k podráždění nebo zánětu očí dojde, lze použít přípravky s obsahem carbethopendecinia, kyseliny borové nebo tinktury světlíku lékařského. Některé přípravky obsahují i kombinaci těchto účinných látek a mohou se používat i k odstranění cizích těles z povrchu oka průplachem,“ říká k  možnostem léčby Mgr. Michaela Bažantová.

K ošetření suchého oka je možné využít přípravky, které zajistí tvorbu ochranného filmu. Ty jsou k dostání bez lékařského předpisu a zpravidla nezpůsobují vedlejší účinky. „V lékárnách je k  dispozici velký výběr umělých slz, jež se dělí dle konzistence a složení. Od očních kapek s deriváty celulózy, které mají schopnost vázat vodu, až po oční gely, které na oku vydrží déle a po kontaktu s ním se přeměňují v tekutinu. Obecně jsou nejběžnější přípravky s hypromelózou, polyvidonem nebo carbomerem, ale každý pacient má své specifické požadavky, například kvůli nošení kontaktních čoček nebo kvůli přecitlivělosti na konzervační látky,“ nastiňuje možné alternativy léčby suchého oka Mgr. Michaela Bažantová.

„Oční přípravky mají jednu zvláštnost: musí být sterilní, aby oku neuškodily. Proto je možné je používat po otevření pouze po omezenou dobu. Nikdy nepoužívejte oční přípravky po uplynutí této doby, nebo pokud si nejste jisti, jak dlouho jsou kapky otevřené. Místo pomoci byste si mohli přivodit infekci,“ upozorňuje závěrem Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Autorka: jas, Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test