český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Jak změní dávky na bydlení život rodičům samoživitelům?

Téměř třetiny rodičů samoživitelů ve střední třídě, kterých je podle statistik aktuálně kolem sta tisíc, se dotkne změna zákona o dávkách na bydlení. Nový návrh v praxi bude znamenat zrušení doplatku a zpřísnění výplaty dávek. Taková změna by ale zhoršila situaci jak v chudých regionech, tak ve velkých městech. V průzkumu, který prováděl program VašeVýživné.cz, se více než polovina z dotazovaných rodičů samoživitelů shodla, že zvyšování cen nájmů vzrůstá nad únosnou mez.

 

Podle analýzy Centra pro společenské otázky by se nový zákon dotkl nejen chudých, ale i střední třídy. Většina domácností, které spadají do těchto skupin, si je schopna své bydlení udržet zejména díky podpoře ze strany státu. Příspěvky na bydlení řadě domácností umožňují bydlet ve standardních bytech a pomáhají nejen samoživitelům nebo pracujícím s nižšími příjmy, kteří bydlí v ekonomických centrech, kde výrazně rostou náklady na bydlení. Zrušením této dávky hrozí, že by samoživitelé, kteří žijí v azylových domech nebo na ubytovnách, mohli přijít o střechu nad hlavou.

 

Změna ohrozí samoživitele

Program VašeVýživné.cz provedl průzkum týkající se nákladů na bydlení mezi pěti sty rodiči samoživiteli. Celkem 53,8 procenta rodičů se shodlo, že náklady rostou nad únosnou mez. To jinými slovy znamená, že by zvyšování cen nájmů snížilo životní úroveň a chod domácnosti celé rodiny. Ředitelka programu VašeVýživné.cz Iveta Novotná k tomu dodává: „Až třiceti procentům rodičů samoživitelů spadajících do střední třídy hrozí, že se mohou během krátkých šesti měsíců propadnout až na takovou úroveň, že začnou být závislí na státní podpoře a sociálních dávkách. Téměř třicet tisíc z nich se tím dostává do tzv. ‚spirály snižující se životní úrovně‘. Důvodem je minimum volnějších pracovních úvazků, vyšší náklady na život a bydlení. Změna příspěvku na bydlení ale ohrozí všechny rodiče samoživitele, kteří pobírají tento příspěvek,“ konstatuje Iveta Novotná.

Rostoucí náklady na život, zvyšování cen nájmů a finanční nároky na výchovu dítěte mohou mít tedy negativní dopad na ekonomický stav rodiny. Z důvodů změn a kvůli nově navrhovanému zákonu se celkem 14 procent samoživitelů bojí, že se situace stane neúnosnou a budou se muset uchýlit k hledání levnějšího, tedy i menšího bydlení. Na tom, že se situace týkající se bydlení, změní k horšímu, se shoduje celkem 40 procent dotázaných.

 

Hypotéka je levnější než nájem

Bezvýchodnost takové situace dokazuje i vyjádření maminky samoživitelky Moniky: „Měla jsem v bydlení velké štěstí. Dostala jsem polovinu domku od své babičky darem a na druhou polovinu včetně oprav mám hypotéku ve výši 6500 Kč měsíčně. Od svých známých vím, někteří jsou také samoživitelé, že je nájemné i jednou takové. Na hypotéku tedy mám, ale byt bych v aktuální situaci nemohla zaplatit. Momentálně jsem řešila výměnu starého nevyhovujícího kotle a splácím navíc tepelné čerpadlo, což je také „příkaz“ zákona. Nemohu si dovolit žádné navýšení, zůstává nám průměrně tisíc korun na týden a bojím se každého placení nad limit. Znám i ženu, která aktuálně vychází jen s pomocí rodičů a doslova každá koruna vydání navíc pro ni může znamenat ztrátu bydlení. Další se zase k bydlení postavila jako já a se třemi dětmi si vzala hypotéku, opravila podkroví u mamky a nemůže si vynachválit úsporu z dvanácti tisíc korun za nájem na současných 3500 Kč měsíčně za hypotéku.“

Autoři: tz, až, Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test