český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Vlastní dílnou s obchůdkem si plním sen

Značku RicPic založila Karolína Masopustová na mateřské dovolené. Bez větších ambicí, čistě jako relax. Psal se rok 2015. Brzy měla tolik práce, že jí na spánek zbývaly tři hodiny denně.

 

Právě tehdy se rozhodla dát dohromady menší tým švadlenek. Dnes kolem sebe má Karolína několik maminek a babiček, které v Jizerských horách pod značkou RicPic šijí oblečení z vlastních designových látek s autorským potiskem. Pracují spolu už nějaký ten pátek. Jak jim to dohromady klape a jak se této české handmade značce daří, jsme se zeptali přímo její zakladatelky. 

 

 

Kde se vzal, Karolíno, nápad založit si vlastní značku s dětským oblečením?

Roky jsem snila o vlastním podnikání. Pořád jsem čekala na nějaký skvělý nápad. Nad tím, že by mě mohlo živit zrovna šití, jsem zprvu vůbec nepřemýšlela. Vlastně až v posledním zaměstnání jsem začala koketovat s myšlenkou, že bych mohla oprášit šicí stroj.

 

Co všechno dnes šijete? A jaké zboží z vašeho e-shopu je u zákazníků nejoblíbenější?

Nejoblíbenějším kouskem jsou určitě tepláčky se spadlým sedem – baggy. Kromě nich šijeme sety pro novorozená miminka, mikinky a začínáme zařazovat do nabídky trička, bodýčka, okrajově capáčky a také doplňky jako čepice nebo dámské a dětské tuniky.

 

Pamatujete si, jak vznikl originální název RicPic?

Moc dobře. Asi měsíc jsem si lámala hlavu s názvem, hledala jsem totiž vyloženě něco krátkého a úderného. Název i logo jsem měla hotové asi rok, než jsem se rozhodla s ním oficiálně vyjít ven.

 

 

Kdo vás naučil šít? A co nejvíc ovlivnilo vaši autorskou tvorbu?

Základy šití mám určitě odkoukané od maminky, která na mě a sestru šila prakticky až do dospělosti. Nejvíc mě ovšem ovlivnily a stále ovlivňují moje dcerky Agáta a Klaudie.

 

V máminých šlépějích

O tom, kde se v ní vzala láska k šití, Karolína hovoří na úvodní stránce e-shopu ricpic.eu.  „Narodila jsem se v roce 1985, tedy v době, kdy na pultech obchodů s oblečením nebyl moc velký výběr. Celé dětství na mě a na sestru šila maminka. Vzpomínám si, jak se děti ve školce divily, že mám nějakou „jinou“ manšestrákovou bundu. Když mi bylo dvanáct a vrátily se do módy zvonáče, tak mi je mamka ušila. Byly tmavě modré a vypadaly krásně. Stejně tak později kapsáče – v době, kdy byly in, stály neskutečně moc peněz a daly se koupit jen v několika málo obchodech. I ty mi máma ušila a vypadaly ohromně. Především díky ní jsem si šití zamilovala.“

 

Na co byste nalákala zákazníky, kteří o vaší značce zatím neslyšeli?

Nalákala bych je na kvalitní materiály a zpracování. Tvoříme v malých kolekcích, mám pár vlastních designů látek, které se nedají jinde koupit, takže určitě i na originalitu.

 

Jakým způsobem vznikal RicPic tým a jak dnes vypadá?

Dohromady nás je pět žen, čtyři jsme maminky na mateřské dovolené a jedna z nás už je dokonce babičkou. Všechny pracujeme u sebe doma, tak jak se nám to časově hodí.
Začít budovat tenhle náš maličký tým pro mě byl těžký krok. Nebylo jednoduché dát někomu jinému, a v té době ještě cizímu, do ruky střihy. Měla jsem strach, jak budou věci ušité a celkově se to ve mně pralo, ale nebyla jiná cesta. V době, kdy jsem se poprvé začala porozhlížet po nějaké výpomoci, jsem spala 2-3 hodiny denně, což bylo šílené. 

 

Jaká vlastnost vás jako šéfovou nejlépe charakterizuje?

Řekla bych, že asi vstřícnost. V zaměstnáních, kterými jsem prošla, jsem zažila různé šéfy a mám jasnou představu o tom, jaká bych nikdy být nechtěla. Cítím vděčnost za to, že jsem měla štěstí na tak skvělé ženské a že nám to společně klape. Chci, aby se jim dobře pracovalo, měly vše, co potřebují, a byly prostě spokojené.

 

Máte vlastní dílnu?

Zatím mám ještě vše namačkané v panelákovém bytě. Mám tu osm metrů čtverečních, kam se snažím vejít, látky jsou samozřejmě ale i všude jinde po bytě. Během pár měsíců bych nicméně měla být přestěhovaná ve velké dílně a dokonce budu mít i obchůdek. Moc se na to těším, je to splněný sen.

 

Máte oblíbený materiál, ze kterého šijete? A materiál, který jako žena ráda nosíte?

Šiju hlavně z teplákoviny a úpletů s příměsí elastanu, většinou je to v poměru 92 procent bavlna, 8 procent elastan. Sama tyto materiály moc ráda nosím. 

 

Jak se dá spojit podnikání s péčí o malé děti? Máte recept, co funguje?

Kdyby existoval nějaký recept, hned bych si o něj řekla. Je to náročné, a čím jsou děti větší, tím víc. Nevýhodou podnikání z domova je, že jste vlastně neustále v práci, protože k ní každou volnou chvilku odbíháte. Nejde to rozdělit, nejde přepínat a často nevím, kam dřív skočit. Často také pracuju s holkami na klíně, protože je prostě potřeba něco dodělat a není zbytí. Aby to ale nevypadalo, že si stěžuju, musím hned dodat, že mám tenhle chaos ráda.

 

 

Nakupujete pro své děti vůbec oblečení v klasickém obchodě?

Ano, ale s rozumem. Celou problematiku textilního průmyslu si uvědomuju a tak k tomu i přistupuju. Hodně věcí na holky jsem podědila nebo pořídila v bazárkách. A stejně tak i my posíláme dál kousky, ze kterých vyrostou.

 

Jaký je Jablonec nad Nisou místem pro podnikání?

Myslím, že skvělé, protože tady máme spoustu úžasných a šikovných malých podnikatelů.

 

Jaké jsou vaše oblíbené handmade značky?

Obdivuju MMMoje, Ababu, PomPom kulíšky, HANK, Woodenland – za těmito značkami stojí úžasní a inspirativní lidé, kterým moc fandím.

 

Na závěr se nemůžu nezeptat, jakým způsobem vlastně relaxujete…

Největší relax je pro mě procházka přírodou s manželem a dcerami, to miluju. No, a pak spánek, toho totiž maminky nemají nikdy dost.

 

Autorka: Monika Valentová, Foto: Color Pix

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test