český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Dětský čin roku 2018 má své hrdiny!

Ve čtvrtek 6. prosince byla v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice předána ocenění Dětský čin roku 2018. Slavnostní dopoledne za účasti známých osobností se neslo ve znamení radostných i dojímavých příběhů malých hrdinů.

 

Ve čtrnáctém ročníku byly oceněny dobré skutky žáků základních škol i víceletých gymnázií, kteří soutěžili v sedmi kategoriích. Například odvážný chlapec pomohl zachránit život spolužačce s hypoglykemií nebo dívka upozornila na nerozvážné chování kamarádů na internetu. „Každý rok se velmi těším na moment, kdy vyhlásíme malé hrdiny a řekneme i ostatním, jak statečně a odvážně se v určitých situacích dokázali zachovat, nebo co udělali jen tak pro dobrou věc, aby někoho potěšili,“ říká Alžběta Suchanová, manažerka projektu Dětský čin roku. „Jsem přesvědčena, že ty radostné a někdy i dojemné příběhy musí chytit za srdce každého.“

 

Měří se nepoměřitelné

Do loňského projektu poslaly děti šest set třicet příběhů, v nichž popisovaly dobrý skutek svůj či svých vrstevníků. Soutěžily v kategoriích Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem. O vítězích rozhodly opět děti, a to prostřednictvím internetového hlasování na webových stránkách.

Výherci získali hodnotné dárky od partnerů projektu a pro svou školu také šek v hodnotě 10 000 korun na nákup školních pomůcek. Kromě sedmi soutěžních kategorií byly předány i tři speciální ceny.

„Ráda bych poděkovala všem, kteří nám s tímto projektem pomáhají. Myslím, že se každý rok utvrzujeme, že pořádat takovou akci má velký smysl. Je skvělé, že se do něj znovu zapojilo tolik dětí. A díky patří i učitelům, kteří sdílejí se svými žáky hlavní myšlenku našeho projektu,“ říká Alžběta Suchanová.

 

Osobnosti hrdinům

„Na toto prosincové dopoledne se vždy velmi těším. Je pro mě ctí potkávat zde každoročně malé hrdiny a inspirovat se jejich dobrým úmyslem, velkou odvahou a přirozeností, s jakou hrdinské skutky konají,“ říká čestný předseda Dětského činu roku Aleš Háma, který každoročně slavnostní vyhlášení vítězů moderuje. „Zvlášť v  předvánočním období je krásné si tyto dobré skutky připomínat a inspirovat se jimi.“

Přítomní si vyslechli všechny oceněné příběhy a vítězové převzali ceny z rukou patronů jednotlivých soutěžních kategorií – herce Jana Révaie, herečky Jitky Čvančarové, zpěvačky Petry Černocké, moderátorky Lucie Křížkové, sportovce Jiřího Ježka, moderátorky Zory Jandové a herce Daniela Švába.

 

Speciální ocenění:

Martin Zuzek, Gymnázium Dobruška 12 let: Ohrožení života hypoglykemií

Martin má cukrovku, stejně jako jeho spolužačka Anička. Jednoho dne se jí ve škole udělalo nevolno a zkolabovala. Než přijela záchranka, Martin i díky vědomostem z diabetického tábora věděl, jak jí poskytnout první pomoc. V její tašce našel glukagon, který jí aplikoval do stehna a instruoval učitele, co dalšího je potřeba udělat, aby se Anička probrala z kómatu. Po této zkušenosti si uvědomil, jak důležité je umět poskytnout první pomoc a jak nebezpečné onemocnění cukrovka je.

 

Lea Hönigová a Tereza Švarcová, Gymnázium Kojetín, 13 let: Děti pomáhají dětem za hranicemi České republiky

Lea a Tereza se ve svém příběhu podělily o celoškolní dobrý skutek. Jejich gymnázium se každoročně zapojuje do několika českých charitativních akcí a třetí rok se snaží pomáhat i mimo republiku. Žáci pořádali například výstavu o Kambodži, odkud pochází jedna ze studentek, a zároveň pro jeden sirotčinec v této zemi uspořádali sbírku oblečení, hraček, školních a hygienických potřeb. Připravili i výstavu o Ukrajině a sbírku pro školu v Mukačevu. S tímto typem pomoci rozhodně nechtějí skončit ani letos.

 

Michaela Zinkeová, ZŠ T. G. Masaryka Milovice, 12 let: Bohumil Sucharda

Míša je členkou Dětského zastupitelstva místní ZŠ, se kterým každý rok připravují celoroční projekt. Loňský byl o významné osobnosti jejich města, Bohumilu Suchardovi, někdejším starostovi obce, který koncem války zahynul v Terezíně. Pátrání po informacích o jeho životě je stálo hodně úsilí, a proto se rozhodli vydat o něm kratší publikaci a umístit pamětní desku na poště v Milovicích, kde dlouhá léta pracoval. Posílili tak vztah občanů k městu i vzdali hold panu Suchardovi a jeho rodině.

 

Dobrý nápad:

Filip Lhopitaux, ZŠ Slezská Ostrava, 12 let: Rád čtu, rád pomáhám

Filip rád čte a při jedné z návštěv knihovny, kde si chtěl udělat domácí úkol, si vzpomněl i na projekt „Čtení pomáhá“, o kterém jim kdysi říkala paní učitelka. Připojil se na webové stránky, zaregistroval se a udělal testy z Harryho Pottera, za což dostal kredit, kterým se rozhodl přispět na charitu „Knížka pro prvňáčka“. Dnes ví, že tím, že rád čte, může přispět na dobrou věc.

 

Pomoc ostatním:

Barbora Spíchalová, ZŠ Trutnov 2, 10 let: Pro Matýska

Barbora se s rodinou účastnila dobročinného výstupu na Sněžku, jehož výtěžek ze startovného šel na pomoc těžce nemocnému Matýskovi. Během náročného výstupu v nepříznivém počasí ji hnala na vrchol myšlenka na nemocného chlapce, a nakonec cíle přes všechny útrapy dosáhla. Také si díky zážitku více váží toho, že je zdravá.

 

Autorka: Renáta Šťastná, Foto: detskycinroku.cz

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test