český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Podzimní setkání se Čtyřlístkem

Osobní setkání se spisovateli a jinými slavnými literáty jsou vždycky zajímavá. Pokud se navíc potkáte s někým, kdo je živou legendou, autorem Čtyřlístku Jaroslavem Němečkem, je radost o to větší.

V první polovině listopadu jsme se vydali na výlet do Mladé Boleslavi, kde se v knihkupectví Luxor, v obchodním domě Bondy Centrum, konala beseda s Jaroslavem Němečkem. Přesněji, beseda se konat měla. Zájemců o podpis a obrázek ale bylo tolik, že na moderované povídání vůbec nedošlo.

Jaroslav Němeček je tvůrcem a otcem slavné čtyřky. Fifinka, Myšpulín, Bobík a Pinďa provázejí malé i velké čtenáře přes padesát let. Jelikož ani za půl století neztratili nic ze svého kouzla a přitažlivosti, není divu, že na autogramiádě se sešla bezmála stovka dychtivých milovníků slavné čtyřky. Mnozí přijeli z různých koutů republiky, nejen z Prahy jako my, ale dokonce ze Zlína, Liberce i odjinud. Jaroslav Němeček se svou ženou si nadšeně povídali se všemi a autor každému ze zájemců připojil k podpisu také osobní obrázek některého z hrdinů slavného komiksu.

Čtenářů bylo opravdu mnoho, ale nuda rozhodně ani v nejmenším nehrozila. Pořadatelé připravili zábavu i pro ty, kteří se ještě nedostali na řadu, nebo si chtěli odnést také jinou památku než pouze podepsanou knížku. Během čekání se děti i dospělí mohli nechat vyfotografovat s živými maskoty, kteří už dvě hodiny před akcí procházeli celým obchodním centrem. Mnoho mrňousů se velkých komiksáků nejdřív trochu bálo, ale nakonec skoro každý z nich podlehl šanci potkat sličnou Fifinku, siláka Bobíka, sportovce Pinďu i chytrolína Myšpulína, sáhnout si na ně a vyfotit se. Kdo se bál živých dobrovolníků v kostýmech, mohl se nechat zvěčnit pomocí youboxu, tedy velké fotobudky, a virtuálně obejmout celou partu či se s nimi projet ve slavném autě.

Když Jaroslav Němeček a jeho nadšení spolupracovníci před padesáti lety přišli s nápadem na originální český komiks pro děti i dospělé, vůbec nečekali, že se ze Čtyřlístku obratem stane celorepublikový fenomén. Sám autor nám na besedě prozradil, jak moc je pyšný, že Fifinka a spol. nejsou už dávno jen hrdiny komiksu, ale najdeme je i v podobě hraček, kosmetiky a třeba společenských her. Česká pošta vydala s nimi velmi úspěšnou edici poštovních známek. Jaroslav Němeček říká, že už si teď nemyje hlavu žádným jiným šamponem, než tím s Fifinkou. Čtyřlístek má dokonce takové jméno, že se začínající autoři hlásí o spolupráci a je čest být součástí slavného časopisu. Němečkovi tyto snahy s radostí přijímají a poskytují prostor i začínajícím autorům.

Samozřejmě jsme se při krátkém rozhovoru s panem Němečkem a jeho ženou také zajímali, co pro milovníky rozverné party chystají nového. A dobrá zpráva je, že na duben 2019 připravují zbrusu nový film. Premiéra se plánuje příznačně na 4. 4. právě v Mladé Boleslavi. Veselé odpoledne a setkání s českou komiksovou legendou bohužel velmi rychle uběhlo, čtenáři skoupili všechny knížky, autor vypsal čtyři fixy a namaloval mnoho obrázků, aby udělal radost všem. Čtyřlístek těší všechny už padesát let a my jsme rádi, že jsme se mohli s Jaroslavem Němečkem potkat osobně a odnést si památku.

Autorka: Helena Herynková, Foto: Ivo Goldbach (knihkupectví Luxor) a archiv autorky

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test