český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Zvířecí kamarádi na své poslední cestě

Domácí mazlíčky často považujeme za právoplatné členy rodiny. Tráví s námi kus života a jsou našimi věrnými společníky. Občas jim kupujeme dražší svačinku než sami sobě. Rozmazlujeme je a oni nás zahrnují láskou. Ani jejich životy však nejsou nekonečné a řada chovatelů si pro ně přeje důstojné poslední rozloučení. Zjišťovali jsme, jaké existují možnosti i na kolik peněz vyjdou.

 

Legální možnosti, jak může majitel naložit s tělem uhynulého zvířete, jsou pouze čtyři. Může ho nechat pohřbít na zvířecím hřbitově, zakopat na vlastním pozemku, nechat převézt do kafilérie nebo zpopelnit ve zvířecím krematoriu. A jak už to bývá, všechny varianty mají svá pro a proti.

 

Nedostatek hřbitovů zvířat

Zvířecích hřbitovů není napříč republikou mnoho. Najdeme je třeba v Kutné Hoře, v Jimlíně nedaleko Loun, Mariánských Lázních, Hradci Králové, Písku… Jeden z nejstarších, podřipské pohřebiště drobných zvířat, funguje od roku 2003 a leží v severních Čechách nedaleko Roudnice nad Labem, přímo na úpatí hory Říp. „Na našem hřbitůvku jsou pohřbeni kočičky, psíci od nalezenců po šampiony, ale i fretka nebo křeček,“ říká majitel hřbitova Josef Mihula s tím, že celkem je zde pohřbeno asi 1300 domácích mazlíčků. „Pohřeb a desetiletý pronájem hrobu pod Řípem chovatele vyjde se vším všudy maximálně na 2400 korun. Těm, co u nás už nějaké zvířátko mají, účtujeme nižší cenu,“ dodává Josef Mihula a doplňuje, že už pochovával domácí mazlíčky dokonce i za panáka. Impulsem pro založení hřbitova mu před mnoha lety byla ztráta vlastního psa.

 

S pohřbem souvisí papírování

O sto padesát kilometrů jižněji, v Písku, zajišťují provoz animálního pohřebiště Městské služby. Je možné tu uložit ostatky domácích zvířat, jako jsou psi, kočky, morčata a další, maximálně však padesátikilová. Pro chovatele z pohřbu vyplývají striktní povinnosti. Je potřeba, aby doložili veterinární osvědčení, které nesmí být starší než tři dny, a čestné prohlášení, že uhynulé zvíře v posledním týdnu nikoho nepokousalo či nezranilo. Bez těchto dokumentů nemůže pohřeb proběhnout. Je samozřejmostí, že se veškeré úkony spojené s uložením zvířete do hrobu provádí v souladu s veterinárními podmínkami pro provozování animálního pohřebiště. Sjednání pohřbu dle aktuálního ceníku chovatele vyjde na 240 korun, vykopání hrobu na 1800 korun a desetiletý pronájem hrobového místa na 960 korun.

 

V zemi tlí tělíčko deset let

Další možností je pohřbít zvířátko na vlastním pozemku, třeba u chaty, chalupy nebo na zahradě rodinného domu, je ovšem potřeba dodržet řadu podmínek, mimo jiné, že hrob musí být vzdálen minimálně 200 metrů od vodního zdroje, 100 metrů od obydlených budov a 50 metrů od hranice pozemku. Takto pochovat lze pouze zvířátko do třiceti kilogramů. Jeho hrob musí být viditelně označen a zajištěn proti vniknutí jiných zvířat, navíc je vyhláškou stanovena jeho minimální hloubka. Problémy nastávají na pozemcích, kde je vysoko spodní voda, a pak zejména v zimě, kdy je zem promrzlá. Jen pro zajímavost: tlecí doba těla zvířete je deset let.

 

Kafilérie chovatelé odmítají

Třetí variantou je nechat tělo zvířete v ordinaci veterinárního lékaře, který zajistí jeho převoz do kafilérie. V kafilériích se zpracovávají uhynulá zvířata z hospodářských nebo zájmových chovů, jateční odpady a jiné odpady živočišného původu. Svoz tohoto typu „odpadu“ zajišťují velkoobjemové vozy. „Následně je vše rozemleto v destruktoru, kde se za vysokého tlaku a teploty veškeré živočišné odpady rozvaří na hmotu, z níž se lisem oddělí tuk, který se dále průmyslově zpracovává, a masokostní moučka, která je hlavním produktem kafilérií a používá se jako přídavné palivo do pecí cementáren,“ vysvětluje podnikatel v oboru s tím, že tato cesta je z pochopitelných důvodů pro většinu chovatelů nepřijatelná.

 

Zvířecí tělo jako odpad?

„Jako dlouholetí chovatelé domácích mazlíčků jsme si ke každému z nich vytvořili velmi blízký vztah. Byli to členové naší rodiny. Bohužel nic netrvá věčně a jako spousta dalších chovatelů jsme museli řešit, jak se s naším zesnulým zvířecím kamarádem rozloučit,“ říká Jiří Kamený z olomouckého ANYT crematory s. r. o. Ponechat mrtvolku zvířete u veterináře s vědomím, že skončí s odpadem v kafilérii, bylo nepřijatelné: „Vždyť už samotná definice mrtvého zvířecího těla jako odpadu je hrozná!“ Právě z toho důvodu se před lety rozhodl na okraji Olomouce vybudovat krematorium zvířat, což v první fázi znamenalo získat celou řadu razítek a povolení od orgánů státní správy. Administrativní příprava projektu trvala čtyři roky.

 

Kremace za několik tisíc korun

Zvířecí krematorium je čtvrtou a zároveň poslední legální možností, které může chovatel využít při nakládání s tělem uhynulého zvířete. Jen pro představu: cena kremace v ANYT crematory s. r. o se pohybuje podle váhy zvířátka od 1500 do 7900 korun. V ceně je kartonový box pro uložení těla a pietní manipulace plus základní plastová urna. „K výše uvedeným cenám se připočítává paušální poplatek 150 korun za uložení zvířátka v chladicím boxu, je-li třeba. Další služby jako přeprava, saténová výstelka, ozdobné urny a podobně jsou za příplatek,“ dodává majitel a provozovatel olomouckého zvířecího krematoria.

 

S dopisem mezi tlapkami

V ANYT crematory s. r. o se provádí pouze kremace zvířat ze zájmového chovu, tedy domácích mazlíčků. „Nejčastěji to jsou pejsci a kočičky, prováděli jsme ale i kremaci žáby, leguána, fretky, papoušků, morčátek nebo králíčků,“ dodává pan Kamený. Pokud to jen trošku jde, snaží se vyjít vstříc požadavkům klientů: „Na poslední cestu lidé zvířátkům například rádi vkládají mezi tlapky obálku s dopisem. Rádi také nechávají zalít popel do skleněného srdce, plastiky, prstenu či náhrdelníku. Tyto služby pro nás zajišťuje partnerské Krematorium zvířat v České Lípě, které současně provozuje sklárnu.“ Na otázku, s jakými neobvyklými požadavky se setkali, odpovídá: „Třeba s prosbou o dodatečnou kremaci zvířete, které předtím již bylo pohřebeno do země. To však nebylo a není z hygienických a veterinárních důvodů možné.“

 

Profesionální a lidský přístup

Ne každý má ve svém okolí zvířecí hřbitov nebo vlastní dostatečně velký pozemek, chovatelé proto existenci zvířecích krematorií vítají.  „Nechali jsme si zpopelnit už dva psy. Vždycky jsme měli jasno v tom, že do kafilérie je rozhodně nedáme. A zakopat je na zahradě nešlo, na to byli moc velcí. Byli to kavkazští ovčáci, kteří vážili přes osmdesát kilo. Pracovníci krematoria si je vyzvedli a až do kremace je měli uložené v chladicím boxu,“ říká Veronika Dziaková z Říčan u Prahy s tím, že ze strany krematoria se coby chovatelka setkala s velmi profesionálním a citlivým přístupem: „Možnost zúčastnit se obřadu jsme odmítli, se psy jsme se rozloučili doma, při samotném pietním aktu byl však kněz. A pejskové tam měli svou oblíbenou hračku. Jediný problém byl s urnou. Popela z tak velikého plemene bylo tolik, že musel být uložen v lidské urně, protože se do zvířecí nevešel.“

 

Autorka: Monika Valentová, Foto: Pixabay 

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test