český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Renesanční perla pohraničí

Říkáte si někdy, jaké by asi bylo cestovat v čase a vystoupit… třeba… v renesanci? A víte, že si zážitek, dost podobný právě takovému cestování, můžete vyzkoušet takřka na vlastní kůži? Stačí si udělat výlet do Slavonic, malebného městečka na česko-moravsko-dolnorakouském pomezí.

 

Slavonice leží na pomezí tří historických zemí – Čech, Moravy a Rakouska. Tohle dvou a půl tisícové město se nachází v okrese Jindřichův Hradec a společně s nedalekými Dačicemi jsou jedinými dvěma moravskými městy na území Jihočeského kraje. „Zastavený čas je největší devizou Slavonic,“ řekl kdysi o městečku, které aspiruje na zápis do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, architekt David Vávra.

 

Osmdesát tři různých památek na jednom místě

Už téměř šedesát let jsou Slavonice městskou památkovou rezervací. Někdy se jim přezdívá Malá Telč nebo také Florencie Českomoravské vysočiny. Důvod? Celkem je zde třiaosmdesát nemovitých kulturních památek – osmdesát ve Slavonicích a tři v místních částech. Padesát devět z nich se nachází přímo na území městské památkové rezervace.

Renesanční skvost ze Slavonic dělají zejména dokonale udržované měšťanské domy s unikátními sgrafitovými fasádami. Ty nejhonosnější se dnes nacházejí na Horním a na Dolním náměstí (náměstí Míru) a fascinovaní turisté u nich tráví se svými fotoaparáty dlouhé minuty. Za zmínku stojí také rozsáhlé městské hradby, které město v minulosti nejen chránily, ale symbolizovaly i jeho privilegované postavení. Dodnes jsou zde k vidění zbytky masivních zdí, brány, bašty či předbraní.

Na svém kontě mají Slavonice také titul Historické město roku 2017, který jim za oživování historických míst udělilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Do pohraničí tak díky tomu putovala kromě křišťálové trofeje také milionová finanční odměna pro vítěze každoroční soutěže.

 

Během léta přes dvě stě turistů denně

Nejen díky klidné, takřka lázeňské atmosféře, zajímavé historii a dech beroucí architektuře mají turisté Slavonice rádi. Během loňských letních prázdnin se ve zdejším Turistickém informačním centru zastavilo kolem třináct tisíc návštěvníků a podobný výsledek se dá očekávat i letos. „To je ale vždy jen část z těch, kteří do města dorazí. Spousta turistů k nám do íčka vůbec nepřijde – památky si prohlédnou po vlastní ose, občerství se a pokračují dál,“ říká Věra Fialová, která ve zdejším infocentru pracuje.

K nejnavštěvovanějším památkám podle jejích slov patří městské podzemí, kostel Nanebevzetí Panny Marie s dominující městskou věží a pevnostní areál. V hlavní turistické sezoně se zde pravidelně koná řada kulturních akcí, například Slavonice Fest, Přepadení řopíků, Slavonické kulturní léto, Slavnosti Trojmezí nebo Slavonický jarmark, který se letos uskuteční 15. září.

 

Bohatá nabídka mimosezonních aktivit

Přestože je ve Slavonicích většina památek od podzimu do jara zavřených, je možné si předem domluvit prohlídku i mimo otevírací dobu. V tomto období je zde v porovnání s hlavní turistickou sezonou relativní klid. „Na podzim a na jaře jsou Slavonice a jejich okolí ideální pro cykloturisty a pěší turisty, na podzim sem také cíleně míří houbaři. Pokud jsou v zimě dobré sněhové podmínky, je to tu vhodné na běžky, v dojezdové vzdálenosti je i lyžařský vlek,“ vyjmenovává další turistická lákadla Věra Fialová. Ne náhodou se Slavonice někdy označují jako renesanční brána do České Kanady. Tipů na zajímavé výlety po okolí mají nejen ve zdejším infocentru plno. Pokud si však děláte zálusk spíše na kratší procházky a pořádný odpočinek, nemějte obavy, i vám mají Slavonice co nabídnout: řada místních hotelů a penzionů do své nabídky totiž zařadila wellness pobyty. Stačí si tedy jen najít volný termín v kalendáři a můžete vyrazit do renesance!

 

Z historie Slavonic 

  • Nejstarší objevená písemná zmínka o Slavonicích pochází z roku 1260 a název města je v ní uváděn ve tvaru Zlawinc. Spíše než o město se ale jedná o jakousi strážní osadu na středověké zemské stezce mezi Prahou a Vídní. Název města je odvozeninou vlastního jména Slavoň – Slavonici, tedy „Slavoňovi lidé“, a podle všeho pochází z období rozpadu Velkomoravské říše, kdy zdejší krajina podél řeky Dyje začíná být atraktivní pro kolonizátory.
  • Během 14. století se tato osada postupně proměňuje v město s majestátnými měšťanskými domy. Pro Slavonice výhodná poloha na obchodní stezce, vznik poštovní stanice i rozvoj rybníkářství v kraji předznamenávají vstup do historicky nejúspěšnější éry města. Od konce 15. století zažívají rozmach a největšího rozkvětu a stavebního boomu Slavonice dosahují v období renesance. Na gotických jádrech původních nemovitostí se budují nové domy s renesančními průčelími. Renesanční fasády, jako jsou zde, najdeme jen na několika málo místech ČR.
  • Po zlaté renesanční éře přicházejí krušné časy. Během Třicetileté války tu spousta domů zpustne nebo je vypálena. Mezi léty 1680–1681 ve městě navíc řádí mor. Dochází také k přeložení poštovní cesty.
  • Z válečných hrůz se město částečně vzpamatuje teprve počátkem 18. století, v březnu 1750 ale ve městě propuká ničivý požár, který poškodí čtyřicet čtyři městské domy i městskou věž. I proto se ve Slavonicích barokní architektura vyskytuje jen velmi sporadicky.
  • Koncem 19. století se opět začíná stavět. Vzniká nádraží, které stojí na železniční trati z Telče do Rakouska. V roce 1895 se dokončuje stavba synagogy. Renesanční radnici nahrazuje pseudorenesanční budova z roku 1910. V místě panského domu a skladu soli na dolním náměstí vyrůstají dvě školní budovy.
  • Další rozvoj města zbrzdí první světová válka. V roce 1945 se navíc Slavonice vylidňují po odsunu německých obyvatel a po druhé světové válce se stávají součástí hraničního pásma. Jakmile se na přelomu let 1958–1959 uklidňuje politická situace, jsou z tohoto pásma vyčleněny. V roce 1961 jsou Slavonice vyhlášeny městskou památkovou rezervací. Od roku 1989 radnice zintenzivňuje obnovu památek.

 

Autorka: Monika Valentová, Foto: MÚ Slavonice a M. Valentová 

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test