český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Jak dupou králíci na Lipně?

O tom, že v okolí lipenské přehrady není nouze o zážitky, jsme psali v červnu v reportáži z Království lesa. Dnes zůstaneme u vody a co víc, vydáme se lodí na ostrov. Není to ostrůvek ledajaký. Jmenuje se Králičí a žijí na něm opravdoví ušáci. Společnost jim dělají morčata a žije se jim tady opravdu dobře.

 

Králičí ostrov nedaleko loděnice v Lipně nad Vltavou se svojí rozlohou podobá basketbalovému hřišti a nachází se asi čtyři sta metrů od břehu. Jinak než loďkou nebo na šlapadle či jiném plavidle se tam nedostaneme. Rychle se stal oblíbenou turistickou atrakcí a překážkou pro návštěvu není ani nepříznivé počasí. Žádný takový totiž jinde u nás nenajdeme, na světě jsou dva. Ten druhý leží v Japonsku a jmenuje se Okunošima.

 

Mají svoje území

Nápad umístit na kdysi zanedbaný ostrůvek zvířátka a přilákat na něj návštěvníky, vzešel od starosty Lipna nad Vltavou Zdeňka Zídka. Místní obyvatelé před pár lety zajistili vysekání trávy a kultivaci pozemku, postavili krmítka a vysadili několik párů ušáků. „Inspirací byl japonský ostrůvek Okunošima, nazývaný Usagi Džima, tedy Ostrov králíků,“ vysvětluje Vojen Smíšek, tiskový mluvčí resortu Lipno. „Během druhé světové války na něm Japonci vysadili osm králíků, kteří se rozmnožili a postupně obsadili celé jeho území. Dnes je oblíbenou turistickou atrakcí.“

Jihočeský ostrov je v porovnání s japonským podstatně menší. Má nějakých sedm set metrů čtverečních. Chlupáči svoje území ale neobývají celoročně. Do letního příbytku je přiváží loď zjara. Letos přijeli 2. května v doprovodu opravdové delegace. Stříbrný olympijský medailista z Barcelony (a od loňska i lipenský občan a majitel zdejšího penzionu) Václav Chalupa přivezl společně s několika dětmi dvanáct králíků a morčat. „Poté, co stráví zimu v králíkárnách lipenských sousedů, se vydávají na své letní sídlo,“ upřesňuje Václav Chalupa. „Je to taková tradice. Ušáků je hodně, a tak si je už několik let berou místní na zimu domů. Postarají se o ně a děti mají ze zvířátek radost,“ doplňuje. Na zvířenu čekaly dřevěné přístřešky, aby jim tady opravdu nic nechybělo. „Letošní počet je podobný jako loňský. Počítáme, že během léta se jejich počet na ostrově zněkolikanásobí,“ usmívá se a Vojen Smíšek dodává: „Vzhledem k tomu, že nemají přirozeného nepřítele, mohou se nerušeně rozmnožovat.“

 

Nejsou tu sami

„Ostrov je volně přístupný, pokud se tam dopravíte na jakémkoli vodním dopravním prostředku, které jsou k dispozici v půjčovně vodních plavidel na pláži u nově vybudované beachvolejbalové arény,“ říká Vojen Smíšek. Králíci nejsou na ostrově ponecháni svému osudu. „Denně je jezdí krmit Václav nebo některý z lipenských dobrovolníků.“ Podle něho jsou podle na přítomnost lidí, je možné je krmit z ruky a často se nechají i pohladit. To jsme si ostatně vyzkoušeli, jakmile naše dračí loď dorazila ke břehu. Spokojení obyvatelé ostrova se vůbec nebáli, naopak, celkem bez ostychu přihopkali a pokukovali po taškách, které jsme přivezli. Návštěva ostrova má však podmínku, která je lehko splnitelná: nesmí sem pejsci a čokoláda.

Na pevninu se vrátí v průběhu října, záležet bude na počasí. „Než přijdou první mrazíky, budu je převážet domů do králíkárny. Nebudou mít na ostrově co žrát, nezmrzli by, ale po ledu by utekli, nebo by je našla liška. Uvidíme, kolik jich povezeme zpátky,“ usmívá se Václav Chalupa.

 

Strava ne ledajaká

Základem králičího jídelníčku je dostatek vlákniny. Tráva a seno je naprostá nezbytnost a králík je musí mít neustále k mání. K senu může dostat trochu zeleně, například různé natě, kořenovou či košťálovou zelenina. Vhodná není brukvová či šťavnatá, zákaz mají rajče nebo okurka. „Samozřejmě králíci nežerou to, co lidé, navíc mají velice citlivá střeva, proto je důležité kontrolovat, co jim děti přinášejí. Ideální je seno, tráva nebo mrkev,“ vysvětluje králičí ochránce Václav. Proto je na ostrově i cedule s výpisy, jaká potrava je pro králíky vhodná.

 

Jako u moře

Když už se rozhodneme vážit dalekou cestu (pokud nejsme z okolí), jistě přijde vhod nějaká postel k odpočinku. Na nás čekal nevídaný zážitek. Po náročném dni jsme ocenili kompletní zázemí příjemného apartmánu v resortu Landal Marina Lipno. Nejenže je to komfortní ubytování za přijatelnou cenu, ale díky výhledu na jezero jsme si připadali jako u moře. Nádherné obrazy vytvořilo večerní stmívání a západ slunce. Dala by se tady strávit opravdu krásná a hlavně aktivní dovolená.

Málokterý rekreační areál na Lipně totiž představuje tak širokou nabídku aktivit pro rodiny s dětmi jako tento. Je speciálně vybaven právě pro rodinné pobyty. Tři sta šest apartmánů stojí přímo na břehu lipenského jezera. Návštěvník si může vybrat od nejmenších pro dvě osoby po velice prostorné a pohodlné až pro deset osob.

Na své si přijdou nejen milovníci turistiky, protože lipenské pláže a okolí se zdají nekonečné, ale i sportovci milující kola všeho druhu. In-line brusle, bicykly, elektrokola nebo koloběžky jsou k dispozici v několika půjčovnách doslova na dosah, vodáci si mohou zapůjčit jachtu. Pokud nestačí jen lipenská vodní plocha, plavci si zaskotačí v Aquaworldu Lipno, který je součástí resortu.

 

Sleva na vstupné

Díky Lipno.card, kterou může host zakoupit při příjezdu na recepci, popřípadě v Infocentru Lipno, získá zvýhodněné vstupné. Letos připravilo tři zajímavé balíčky. Královský rodinný balíček nabízí tři zážitky za zvýhodněnou cenu (Stezka korunami stromů, Království lesa a lanová dráha či Stezkabus). Rodinný balíček kombinuje Království lesa a lanovou dráhu či Stezkabus. Oba platí pro dva dospělé a jedno až čtyři děti. Třetí balíček je Romantický, který zahrnuje vstup na Stezku korunami stromů a lanovou dráhu či Stezkabus a platí pro jednu osobu. Lipno.card poskytuje další výhody jako například slevu na půjčení kol, bruslí nebo elektrokol v půjčovně Intersport Rent. „Pobyt na Lipně je díky této kartě výhodnější a zároveň pestřejší. Je k dispozici zdarma u vybraných ubytovatelů nebo je možné si ji koupit v informačním centru,“ vysvětluje Vojen Smíšek závěrem.

 

Hurá za zážitky!

Po vydatné snídani se nejeden z návštěvníků vydá na průzkum okolí. Už jsme si povídali o Království lesa, ale nezmínili nedalekou Stezku korunami stromů Lipno. Je několik možností, jak se k ní dostaneme. Buď můžeme jít pěšky, ale je to do kopce a nač ztrácet čas. Dalším způsobem je nasednout na lanovku, která je jen pár metrů od komplexu, v němž bydlíme. Nebo lze nastoupit do Stezkabusu, který nás k vyhlídce vyveze. Její návštěva určitě stojí za to. Za pěkného počasí se tu dá vydržet hodiny a kochat se pohledem na blízké okolí nebo vzdálené vrcholky hor. My jsme ovšem to štěstí neměli. Bylo větrno a mlhavo a výhled do dálky nám nebyl dopřán. Dali jsme se na ústup, lépe řečeno na sestup. Je to moc příjemná procházka, kterou si mohou dopřát i vozíčkáři, protože celá trasa je bezbariérová a ve sklonu uzpůsobeném právě jim.

Zpět k přehradě se dá dostat stejně jako nahoru. Zvolili jsme sjezd na koloběžce, protože adrenalinových zážitků není nikdy dost. Půjčovna je hned vedle Stezky. Připnuli jsme bezpečnostní helmu a svištěli dolů. Cesta vedla lesem po upraveném terénu s nádhernými výhledy do údolí, a dala se hravě zvládnout i s batohem na zádech. Tím výlet skončil a zbyly jen vzpomínky. Ty jsme pečivě zaznamenali a přivezli do Prahy, abychom je mohli zprostředkovat čtenářům.

 

Autorka: Renáta Šťastná, Foto: marina-lipno.cz, Stezka korunami stromů a R. Šťastná 

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test