český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Několik tipů na dovolenou

Pro někoho má dovolená jasně daný program – chata, chalupa nebo pláž u moře. Mnoho lidí má ale, zejména v létě, chuť vypadnout ze stereotypu a zkusit něco nového. A právě pro ně přinášíme několik tipů a námětů z církevního prostředí.

 

Začátek srpna je tu, a vy stále přemýšlíte, kam si letos zamíříte odpočinout či jen hledáte užitečné tipy pro zpříjemnění volna? Snášíme na jednu hromadu důkazy, že čas volna lze prožít i jinde, než hlava na hlavě například Chorvatsku. Věděli jste, že u nás existuje široká nabídka pobytů na farách, v klášterech či je možné navštívit mnohé chrámy, poutní místa a církevní zajímavosti s výkladem? Nezapomněli jste, že si poměrně jednoduše můžete i na cestách vyhledat bohoslužbu?

 

Proč ne do kláštera?

Církevní a klášterní turistika nabízí hned několik možností: od tiché kontemplace v klášteře, přes rodinný pobyt na faře až po pěší pouť, návštěvu otevřených chrámů či návštěvu církevního pivovaru. K tomu všemu ještě připočtěme věrného pomocníka pro vyhledávání mší svatých na cestách, aplikaci bohosluzby.cirkev.cz, která je dostupná pro Android či jako webové stránky. 

Uživatelé aplikace Mapy.cz jistě rádi potvrdí, že zde obsažená informace o kostele a odkaz na web farnosti také není k zahození. Na vašich cestách vám může pomoci i nově vydaná mapa Vybrané církevní památky České republiky. Seženete ji v síti Karmelitánského nakladatelství.

 

Ubytujme se na faře

Po celé České republice je možnost ubytování v církevním prostředí, a to od far, přes kláštery, poutní domy či přímo penziony a hotely. Novinkou pro tuto sezónu je penzion Tõde v Olomouci, který spravují sestry františkánky.

Nové ubytování chystají v Jitravě (Litoměřická diecéze), Staré Vsi u Rýmařova či v blízkosti Hukvald (Ostravsko-opavská diecéze) či v Chateau Clara Futura v Dolních Břežanech a připravuje se i otevření Hotelu Chateau Mostov (Pražská arcidiecéze).

 

Prostě jít

Vyrazit na pouť! To je také varianta. Pod slovem pouť se nám většinou vybaví kolotoče a cukrová vata, jenže proč se nenechat pozvat i k trochu jiné pouti, té pěší? Často se vyráží na cestu do španělské Compostely po svatojakubské cestě, která vede i u nás. Ale nabídek je mnohem více, stejně jako možných poutních cílů. Buď si sami individuálně vyberete z nabízených cest na webovém portálu cirkevnituristika.cz nebo se zúčastníte skupinové pěší pouti, obojí je hlubokým zážitkem.

 

Modlit se

Chcete-li církevní prostředí poznat nejen ve formě ubytování či návštěvy památky, ale k načerpání duchovních sil, zkuste se poohlédnout po exerciciích, tedy po duchovních cvičeních. Některé řády také nabízejí možnost žít na určitou dobu kontemplativním životem zaměřeným na ztišení.

Obojí vás na čas vytrhne z každodenních starostí a dá možnost prožít setkání s hlubokou spiritualitou. Přitom vůbec není potřeba mít obavy, že by se člověk do exercičního nebo klášterního prostředí nehodil. Naopak, je velkým obohacením, když přicházejí lidé různého věku a s různými životními zkušenostmi.

 

Dveře kostela dokořán

Několik stovek kostelů například ve Zlínském kraji, městě Olomouci či v Ostravsko-opavské diecézi nabízejí poznat jejich krásy s průvodcem. Tato možnost je samozřejmě nabízena například i na Zelené Hoře (na snímku), Velehradě a dalších místech, která jsou významná nejen poutně, ale i turisticky.

Podrobný přehled je k nalezení na webových stránkách cirkev.cz pod heslem „Máme otevřeno“. Nejsou to ale jen kostely, které zvou k návštěvě, pozornosti by nemělo uniknout ani několik farních či diecézních muzeí, která nabízejí mnohdy zcela unikátní expozice.

 

Na pivo za jiným účelem

V ČR se nachází i několik církevních pivovarů. Vydáte-li se poznávat krásy starého biskupského sídla Litoměřice, nezapomeňte zavítat i do zdejšího pivovaru. Poznávání života fungujícího kláštera v Želivi můžete spojit s ochutnávkou zdejší pivovarnické produkce. Toulání po Orlických horách se dá zakončit v Neratově, kde je postupně obnovováno zdejší poutní místo a rozvíjí se tu komunita zaměřená na sociální podnikání. I tady k němu patří nový pivovar.

Církevní turistiku, která nabízí příležitosti po celé republice lze samozřejmě vhodně kombinovat s poznáváním dalších památek či přírodních krás. Církevní turistické objekty se dají nezřídka najít v historických sídlech či naopak horských oblastech republiky. Vše potřebné hledejte na cirkevnituristika.cz.

 

Autor: pjv, Foto: archiv a Pavel Langer – Člověk a víra

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test