český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Jeden den na Lipenské přehradě

Málokteré místo nabízí tak pestré volnočasové vyžití po celý rok, jako okolí Lipenské přehrady. Pobyt v této lokalitě znamená mnoho krásných zážitků v atraktivním prostředí. In-line bruslení, cyklostezky, Stezka korunami stromů, celoroční bobová dráha, lanový park nebo půjčovna plachetnic přinesou rodinám s dětmi široké možnosti sportovního vyžití. Dnes se podíváme do Království lesa.

 

Zábavný přírodní park v Lipně nad Vltavou je podle slov Vojena Smíška, zástupce lipenského resortu, nejvyhledávanějším místem. Díky desítkám akčních atrakcí a prolézaček tady prožijeme den plný legrace, ale i poučení. Na interaktivních stanovištích se návštěvníci dozvědí užitečné informace o lese a životě v něm.

 

Vícegenerační vyžití

Království lesa přináší zábavu od roku 2016. „Je to zážitkový park, kde se děti při hraní zároveň učí rozeznávat stromy nebo poznávat druhy dřeva, mohou zkoumat a objevovat tajemství přírody. Rodiče je mají na dosah a současně mají jistotu, že se nikam nezaběhnou,“ říká Vojen Smíšek. „Všechny herní prvky jsou inspirované lesem a životem v něm. Rozsáhlá lanová centra připomínají stezky zvířat, pro něž je les domovem a přirozeným prostředím. Tvůrce areálu se inspiroval životem a pohybem veverek, kun, plchů, jezevců nebo lišek, kteří v lese žijí. Současně bylo jeho cílem umožnit návštěvníkům do tajemství skrytého v zeleni proniknout.“ Zatímco děti skotačí, rodiče mohou relaxovat na čerstvém vzduchu nebo si užívat v klidu piknik.

 

Ztratit se? Hravě!

Nová oáza na Šumavě je zasvěcena hrám, dovádění a zdokonalování pohybových schopností. Koho láká stát se aspoň na chvíli součástí lesního společenství, tady k tomu má nejednu příležitost. Co by nám nemělo chybět, je dostatek energie a dobré boty.

Můžeme se zabydlet v bludišti mezi mladými stromky, hravě se ztratíme v mraveništi, nebo si na velké trampolíně vyskočíme až k větvoví vzrostlých stromů. K využití jsou tady originální lanovky, provazové sestavy, stromová městečka, prolézačky či houpačky a mnoho dalších stanovišť. „Všechny herní prvky a sestavy jsou certifikované a promyšleně spojují zábavu s poznáním přírody v jejích rozmanitých podobách,“ vysvětluje Smíšek.

A když si náhodou vezmeme malou svačinu, nevadí. V areálu se můžeme pohodlně občerstvit u kiosků a za zpěvu ptáků načerpat sílu k dalším dobrodružstvím.

 

Moudrá příroda

Na jednotlivých zastávkách se naučíme rozeznávat stromy, zjistíme, jaké vlastnosti má dřevo a jaké jsou možnosti jeho využití. Můžeme si lámat hlavu s poznáváním stop zvířecích obyvatel a pochopíme zákonitosti života lesního společenství. Ohromnou zábavou je zahrát si na originální dendrofon – spolehlivě naladěný hudební nástroj pracující s akustickými vlastnostmi akátového dřeva. Nahlédneme do hmyzího hotelu, okusíme život v duté kládě a můžeme si vyzkoušet hmatový chodník, bludiště nebo různé houpačky a tunely.

Každý návštěvník si odsud odnese i dárek z nejcennějších, a tím je moudrost a bohatství lesa, které se dědí tisíce let od semínka až po vzrostlé mohykány. A jako bonus získáme čistou energii a radost z pohybu na čerstvém vzduchu.

 

Myslí i na školáky

Známé heslo Jana Amose Komenského „Škola hrou“ přesně vystihuje filozofii šumavského království. Mateřským a základním školám nabízí tu nejlepší učebnu pod korunami stromů. „Děti mohou učební látku zažít na vlastní kůži a hned si získané informace vyzkoušet. Kromě rozpoznání zvířat rychle pochopí fungování lesního ekosystému a naučí se rozlišovat patra lesního biotopu se vším, co se k němu váže a co v něm žije. Zároveň si odnesou cenné vědomosti o životě dřeva, co předchází tomu, že ze semenáčku vyrostl urostlý strom a jak je třeba starat se o les i jeho zvířecí obyvatele.“

Učitelé vítají množství obrázkových informačních tabulí, které hravě pochopí i nejmenší děti. „A je tu i dost míst na sezení i odpočinek,“ vysvětluje Smíšek. „Výhodou je i přehlednost celého lesního městečka, díky které děti nikdy neztratíte z dohledu.“

 

Pořád se něco děje

„Rád bych pozval návštěvníky na akce, které tady pořádáme,“ upozorňuje nás mluvčí. „Stále se tu něco děje, proto uvedu jen ty nejbližší. Například 16. června pořádáme Slavnosti dřeva u Stezky korunami stromů. Jejich součástí budou dovednostní soutěže v ručním řezání dřeva, dřevosochání, koncerty a bohatý program pro celou rodinu. Celodenní akce, při které nás opojí vůně lesa, dřeva i krásných výhledů ze Stezky korunami stromů Lipno.“ Kejklíř Půpa a kouzelník Martin Čejka jsou také velmi oblíbení. Půpa je jeden z nejznámějších a nejlepších kejklířů a klaunů v Čechách. Muzikant, žonglér, jednokolkař, chůdař, eskamotér a herec, který byl mimo jiné účastníkem televizní soutěže Talentmanie. Vedle něj stane Martin Čejka, kouzelník a iluzionista, držitel několika cen Grand Prix.

„Pak přijde ŠouflŠou. Čtyři jinoši hrající svérázný dixieland. Tuba práská, trumpeta kvílí, kytara hladí a banjo pohlavkuje,“ objasňuje Vojen. „Dekádami ověřená muzika společně s bezbřehou poetikou textů a neotřelým konferováním jsou příslibem nevídané podívané.“

Mezi pravidelné sobotní programy během května a června patří Bubeníci Djem – Bo – Djem. Ten nejbližší bude 23. června. „Rozezní se tady africké bubny, a to nejen v rámci koncertu. Během workshopu si můžeme vyzkoušet bonga, konga, djembe a další rytmické nástroje. A to samé potom během září a října,“ dodává průvodce.“ Chybět prý nebude ani oblíbený maskot lišák Fox s animačními programy a dětskou diskotékou. Všechny akce a pozvánky, kterých není málo, najdeme na webových stránkách kralovstvilesa.cz.

  

A něco navíc…

Na Lipně se zaměřili na kombinace více služeb. „V letošním roce připravujeme balíčky, které kombinují například Království lesa, Stezku korunami stromů a lanovou dráhu. Rodinná verze zahrnuje vstupy pro dva dospělé a jedno až čtyři děti.“ Lipenský areál tak vychází vstříc početným rodinám a zatím se o to snaží jako jediný subjekt svého druhu v České republice. „Balíčky jsou v prodeji na pokladnách, on-line cestou nebo v Infocentru Lipno. Tradičně se mohou návštěvníci spolehnout také na kartu hosta Lipno.card, která nabízí slevy na jednotlivé služby a atrakce nejen v Lipně nad Vltavou, ale i v okolí. Veškeré informace jsou k nalezení na našich webových stránkách,“ dodává Vojen Smíšek závěrem.

Při výrobě areálu bylo použito:

  • 4300 běžných metrů akátové kulatiny a štípaných kůlů na oplocení (celková váha kulatiny je cca 78 700 kg)
  • 24 900 kusů spojovacích vrutů do dřeva 
  • 4 800 m opleteného ocelového lana o průměru 16 mm
  • 740 m² vysokopevnostní bezuzlíkové sítě 
  • 1100 m³ dřevní štěpky
  • 11 skluzavek
  • 2 tobogány
  • 2 trampolíny 24 × 15 m = 720 m² skákací plochy
  • Celá dodávka prvků k instalaci vážila 143 550 kg

Autorka: Renáta Šťastná, Foto: kralovstvilesa.cz a autorka

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test