český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Pavel Šmajstrla je pátým mlynářem v rodové dynastii zpracovávající pohanku na Valašsku. Pohanka se tam pěstuje po staletí a Šmajstrlové ji loupají a zpracovávají od roku 1861. První generace si postavila mlýn na úpatí hory Radhošť z frenštátské strany, v Trojanovicích-Karlovicích. Po čase, když se živnost rozšířila, přestěhovala rodina mlýn o pár set metrů níže do Frenštátu na Kopanou. Tam stojí dodnes. Loupe pohanku, mele z ní mouku a vyrábí další produkty. A je i místem vyhledávaným turisty a milovníky tradičních českých řemesel…

Je to jako přírůstek do rodiny. Nemají z ní obrovskou radost jen v Plzni, blahopřání chodí z celé republiky a přidávají se odborníci z dalších evropských zemí. Plzeňská zoo představila, tedy spíše jen na fotografiích ukázala, své první letošní mládě – samičku šimpanze učenlivého. Přišla na svět na Nový rok odpoledne. Matkou je samice Zedonja a jde o jejího prvního potomka.

Brzy po sametové revoluci jsem často slyšela, zejména od mladých, jak na západě jsou geniální a úspěšní lidé, kteří něco dokázali. Ale tady? Prý nikdo nikdy v ničem nevynikl, ani k tomu u nás nebyly a nejsou podmínky. Takové názory mě opravdu štvaly, zejména když jsem si uvědomila, kolik velikánů naše vlast měla a má. A to byl jeden z důvodů, kdy jsme s mým partnerem Václavem Filipem začali přemýšlet o natočení dokumentů o slavných Češích. Jenomže jak to „navlíct“, aby na to Česká televize slyšela a projekt schválila?

Strana 1 z 81

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test