český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Dobrá nálada

Už před několika lety u nás velmi ochotně zdomácněl výraz „blbá nálada“. Takovou náladu opravdu člověk získá, jestliže vidí, jak se kolem něho skoro všechno hroutí, a zvláště tehdy, když se přesvědčí, že je prakticky nemožné něco s tím udělat. Ať dělá, co dělá, je to zbytečné, jedná se o ztrátu času a k ničemu to nevede. Třikrát nebo třeba pětkrát se pokusí o nápravu věci, o něco dobrého, ale jako kdyby házel hrách na zeď. Dospěje tedy k názoru, že nejlepší je nedělat nic.

Opravdu to tak je? Pokud ano, pak je zmíněná blbá nálada zcela namístě, pak je nejen blbé, ale přímo tragické všechno kolem nás, i my sami jsme takoví.

Kdyby existovalo jakési kouzelné slovo, které by tento stav dokázalo změnit, pak by stálo za to vykřičet je široko a daleko, do celého světa. Jenže taková slova existují jen v pohádkách, v reálném světě je neuslyšíme. Přesto se o jednom podobném zmíním, i když o něm vím jen docela málo. Není to slovo kouzelné, není to ani slovo jako takové, je to pouze zkratka. Píše se „UMÚN“.

Říká vám to něco? Jestli ne, nic si z toho nedělejte, já bych také nevěděl, co to podivné slovo znamená, kdybych si o něm nedávno nepřečetl článek. Ona zkratka znamená: umělci malující ústy a nohama. Ne, že by raději nemalovali rukama, ale protože jsou zdravotně postižení a rukama jim to tudíž nejde, používají k malování ústa nebo nohy. Když se podíváme na obrázky, které namalovali, třeba na takový nástěnný malovaný kalendář, který každý rok vydávají, pak svůj do té doby skálopevný názor, že je všechno zbytečné, a nejlepší je nedělat nic, pravděpodobně poopravíte. Ty obrázky jsou totiž velmi pěkné.

A když se po prohlédnutí takového milého obrázku dovíme, kdo a jak jej namaloval, pak se s chutí pustíme i do toho, do čeho se nám dosud vůbec nechtělo. Pak se blbá nálada celkem brzy změní v dobrou.

To stojí za to, nebo ne?

Jiří Barhoň, kněz

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test