český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Lekce z fronty

Společně se zeleninou jsem si před časem z trhu odnesla i ne úplně příjemný zážitek. Než jsem stačila zaplatit nákup, odstrčila mi jedna z důchodkyň vztekle kočárek, o který jsem měla opřenou plnou tašku.

„Kdybyste patnáct vteřin počkala, zaplatila bych a kočárek bych odvezla. Takhle jste mi to akorát málem všechno vysypala,“ upozornila jsem neurvalou paní, když jsem zachraňovala věci z tašky. „Nemáte tu s tím zavazet,“ odpověděla mi, přestože tu na třech metrech čtverečních stála jen ona a kočár. Fronta nakupujících se řadila za mými zády a já jsem nechala syna zaparkovaného tak, abychom mohli hladce odjet. Nepočítala jsem, že se někdo bude tlačit z opačné strany a ještě tímto způsobem. „Pospíchám,“ zasyčela ještě a začala se přehrabovat v okurkách, jakoby to byla poslední úroda na této planetě.

Nedalo mi to a zeptala jsem se jí, kam mají lidi v důchodu tak hrozně na spěch. Co je to za divný sprint, že ani elementární slušnost s ním nestačí držet krok? Proč? To nás ta tříměsíční izolace vážně nic nenaučila? Musím se přiznat, že nevím, jestli mi něco odpověděla. Soustředila jsem se, abych jí neřekla něco ošklivého. Současně na mě ale začala mluvit i prodavačka. Volala, ať si toho nevšímám a mávnu nad tím rukou, čímž mě tak trošku uklidnila, že já nejsem ten, kdo by se měl nad svým chováním zamyslet.

Když mě o týden později na stejném místě před sebe ve frontě pouštěl osmdesátiletý pán s berlemi s tím, že běžte, ať nemusíte s tím prďolou čekat, skoro mě to dojalo. Na chvíli jsme se oba zastavili a jen se střídavě vybízeli: „Běžte vy.“ „Ne, vy…“ „Já nespěchám.“ „Já taky ne.“ Jemu přišlo důležité dát přednost mámě s malým dítětem, mně zase staršímu pánovi s berlemi. Nakonec jsem šla já. Byl to gentleman. Dvakrát jsem mu poděkovala a po očku se rozhlížela, jestli tu náhodou někde není ta fúrie z minulého týdne. Tato lekce slušného chování by se jí totiž hodila víc než ty okurky…

 

MgA. Monika Valentová, redaktorka a webmaster

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test