český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Do škol

Sotva člověk otevře noviny, pustí si televizi či brouzdá po internetu, objeví se mu před očima slovo škola. Jakpak by ne, když děti s mládeží byli tak dlouho doma. Teď se mohou postupně vracet do lavic. Ovšem účast je nepovinná.

Z ohlasů je zřejmé, že se na školu většinou těší. Doma u počítače a s mámou či tátou za zády to asi nebylo ono. Dalo se lenošit, to nikdo nepopírá, ale taky se občas muselo máknout. Všichni si uvědomili, jak důležité je naučit se samostatně pracovat. Je to rozhodně jiné, než když má malý človíček (ale i ten starší) nad hlavou přísný pohled učitelův.

Rodiče rovněž vítají, když jejich ratolesti alespoň na chvíli opustí obydlí a dohlíží na ně někdo jiný. Nicméně všem doba bezškolní a dálková přinesla řadu zkušeností i znalostí. Vzdělávání muselo pokračovat a také pokračovalo v podstatě bez přestávky. Ze dne na den si všichni museli osvojit vyučování na dálku, různé programy a konference. Učitelé si ověřili sílu interaktivních hodin, možnosti techniky a programů, které nabízejí různá nakladatelství. Rovněž zjistili, že se jim po těch zlobilech vlastně stýská. Přímý kontakt je přímý kontakt.

Do finále dorazili maturanti. Měli mnohem delší svatý týden, než jaký jsem měla já. Ovšem nevím, zda by se mi chtělo čekat na den D tak dlouho. Každého maturita prověří, ukáže mu limity, poposune ho správným směrem a snad i k správnému cíli. A termín je důležitý, člověk musí být správně motivovaný, aby před maturitní komisí docela nevybouchl. Proto si myslím, že letošní studenti budou posléze v pracovních týmech velkými oporami. Čekat celý měsíc, připravovat se a přitom nic nezapomenout? Klobouk dolů!

Všechno, co se studenti a žáci a jejich vychovatelé a učitelé naučili, nepřijde nazmar. Však se zdá, že celý pracovní svět se změní a mnozí budou pracovat z domova. To však znamená velkou, že člověk musí v sobě mít velkou sílu a nezůstat celý den v pyžamu. A to nás taky naučila karanténa.

PhDr. Jana Semelková, šéfredaktorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test