český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

V řadě

Ve škole jsme se při nástupu v tělocviku vždycky museli řadit podle velikosti. Celou školní docházku jsem pravidelně stávala mezi nejmenšími. Přesně si pamatuju, jak jsem se vždycky při měření napínala jako luk s vidinou toho, že třeba nový školní rok zahájím ne jako nejmenší ze třídy, ale jako druhá nejmenší. Třeba jako ta, co je o úctyhodných osm milimetrů vyšší než nejmenší holka ze třídy. Každý takový úspěšný pokus, kterých teda moc nebylo, s sebou přinesl zvláštní úlevu.

Být nejmenší nebo největší ze třídy totiž nikdo nechce. Stejně tak nikdo nechce být nejtlustší nebo nejhloupější. Nejhůř oblečený. Ruku v ruce s cejchem nejmenšího, nejtlustšího, nejhloupějšího, nejchudšího… obyčejně přicházejí i pocity méněcennosti. Konkrétně kritérium lidské výšky je přitom v dospělosti naprosto zanedbatelným parametrem, který snad nikoho s výjimkou praktického lékaře a švadleny nezajímá. Samozřejmě pokud nejste modelka, letuška nebo elitní basketbalistka.

Tohle potupné řazení dětí podle velikosti mi před časem připomenula návštěva dětského lékaře, kde se, jak jinak než měřilo a vážilo. Náš syn je drobek. Svou tělesnou drobnost, o které se dá říct, že tak úplně nekoresponduje s pediatrickými tabulkami, samozřejmě zdědil po rodičích. Pravděpodobně i on bude jednou stát v tělocviku na konci řady. Mezi nejmenšími. Jako ten domněle „slabší“ kus. Možná z toho bude mít mindrák, možná ne.

Jako mámě mi z toho vyplývá jedna důležitá povinnost. Musím svému synovi zavčas říct, že tahle hloupá řada o ničem nevypovídá. A že je mnohem důležitější, než kde bude stát, jestli si ho kamarádi vyberou do týmu na vybíjenou. Jestli se s ním děti rozdělí o svačinu, když ji zapomene doma na botníku, a zda ho spolužáci pozvou na oslavu narozenin, protože je fajn kluk. Prostě všechno to, díky čemu by mohl stát na začátku řady v případě, kdy by se jednou děti v tělocviku začaly řadit ne podle výšky, ale podle charakteru…

MgA. Monika Valentová, redaktorka a webmaster

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test