český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Knihy v první linii

Březen – měsíc čtenářů je tady. Knihovny pořádají jednu akci za druhou, propojují čtenáře, instituce a nakladatele ve jménu motta: Ano, čteme a je nás hodně. Taky v rámci kampaně vybírají nejlepšího čtenáře/čtenářku mezi učiteli. Porotci literárních soutěží mají v březnu napilno. Hltají příběhy, aby mohli zvolit nejlepší knihu roku, měsíce, půlroku v řadě kategorií. Březen je jednoznačně o čtení, o čtenářích, o knížkách.

Jenže letos se proslavil i koronavirus. Tento zákeřný zlomyslník přepadl na sklonku minulého roku zeměkouli a chystá se ovládnout její obyvatelstvo na všech kontinentech. Někde už jeho bujaré šíření vrcholí, jinde teprve zaťal drápky. Do Čech dospěl s prvním dnem měsíce března. Televizní a rozhlasové kanály informují pořád dokola. Internetové portály se také nenechávají zahanbit a za nimi pospíchají tištěná periodika. Někdo straší, jiný uklidňuje a výsledkem je poněkud zmatené chování obyčejných lidí. Ta masáž prostě musí mít nějakou odezvu. Bohužel politici si z boje s novou chřipkou udělali prostředek politického boje. Je o mně slyšet, tak si mě budou pamatovat.

Jak se s tím poprat? Místo vykupování zastaralých potravin a vrstvení zásob hygienických prostředků je potřeba si ujasnit, jak se nenakazit. Místo tramvají či autobusem radši chodit pěšky. Když můžu být doma, tedy doma zůstanu. Dbát základních zásad hygieny. Jakmile se objeví příznaky, tedy zvýšená teplota, bolest kloubů a kašel, postupovat podle zveřejňovaného návodu. Rozhodně neběhat do čekáren obvodních lékařů a neprskat na ostatní, ale telefonem si ujasnit, co dál. Kdybychom si vše nezapamatovali, pak na straně 18 je otištěno Desatero základních zásad. To si můžeme vystřihnout a připevnit třeba na lednici.

Podle mě bude nejlepší vzít březen čtecím útokem. Pěkně se usadit v ušáku, obklopit se knížkami a ponořit se do příběhů romantických i dobrodružných. Knížek i časopisů je habaděj, každý si vybere. Určitě tím tomu nepřátelskému viru dáme na frak, když na něj na chvíli úplně zapomeneme.

PhDr. Jana Semelková, šéfredaktorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test