český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Nestárnoucí večerníček

Ve čtvrtek 2. ledna klučina v papírové čepici, co dětem přeje dobrý večer a dobrou noc, završil pětapadesát let. Za tu dobu ho viděla pěkná řádka kluků a holek, těšila se na pohádku před spaním a nenechala si ujít krásnou znělku. Kolikrát batole se stoličkou pospíchalo před obrazovku, zaujatě zhlédlo, jak se z hvězdy na obloze stal skřítek, jenž se pohoupal na koníkovi, projel vozem, zarejdil na jednokolce a přitom rozhazoval papíry s  pohádkou. Ostatně, mrňata takhle pospíchají ke svému pořadu stále.

Překvapivá zpráva, že i pořady stárnou, vyvolala moje vzpomínky na řadu pohádek, které jsem viděla jako malá, na něž jsem se dívala se sestrou, pak se svým synem, a dokonce se občas kouknu i teď ve věku babičkovském. Krásná, jedinečná znělka, která se vysílá tak dlouho, nemá v Evropě obdoby. Přes několik generací ji přijaly děti a pořád ji přijímají.

Stojí za tím výborný nápad, v němž všichni chtěli pokračovat, nezkazit jej. A  tak se za prvními scenáristy a autory seriálů pro nejmenší seřadili další a přicházejí noví. Tady se nešetří na lidech, tady se dělá vše, jak má. U dětských příběhů se vždy brzy zjistí, když je něco ošizeno. Děti jsou přísnými kritiky – jak se jim něco nelíbí, víckrát věc nechtějí vidět a jejich slova bývají až nevybíravá.

Večerníček slaví pětapadesátiny, což je úctyhodné. Před patnácti lety o jeho velkém příběhu napsala knížku Marie Kšajtová, která byla „u  toho“ jako dramaturgyně a autorka. Velmi dobře ví, jak je těžké vybrat správný příběh – aby diváky nezačal nudit. Bývá podepsána pod nejedním večerníčkovým titulem. Nejradši z nich asi mám Kubulu a Kubu Kubikulu a Káťu se Škubánkem.

Paní Marie pro Českou televizi stále vyhledává příběhy, které by mohl večerníček zpracovat do seriálu. Sama píše knížky, jak se můžeme přesvědčit v rubrice Čtení v čísle 3. Tak až si přečtete povídání o Roztokách, můžete si třeba pustit večerníček. Přeju pěkné čtení a možná i koukání!

PhDr. Jana Semelková, šéfredaktorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test