český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Pojďme na procházku

Možná jste si toho všimli, v Praze je to nepřehlédnutelné, ale opět se začíná chodit na procházky. To se, nejlépe v sobotu nebo v neděli odpoledne, celá rodina, taťka, mamka, syn i dcerka, ale třeba i babička, dědeček či jiný blízký člen rodiny, pěkně, i když ne přímo formálně, oblékne, odhodí starosti a všichni vyrazí do ulic. V Praze nejlépe na Staré Město, Josefov, Malou Stranu a Pražský hrad, nebo do Stromovky, Grébovky, zoo, na pražská nábřeží anebo na Vyšehrad. Možností je v každém větším městě řada.

Chodit na „korzo“, termín, který se používal za našich prababiček, bylo normální a patřilo k dobrému tónu. Prospívalo to zdraví, dodávám. Pak se vytratilo. V posledních pár letech se ale zdá, že se zvyk díky dnešním mladým či mladším ročníkům vrací. V Praze, a myslím, že to platí i v jiných velkých městech, potkávám opět rodinky na procházce.

To je moc dobře. Město opět žije, zatímco před pár lety bylo o víkendech a svátečních dnech liduprázdné a v ulicích jste potkali leda tak cizince. Změnil se životní styl. V mnoha firmách se pracuje opravdu usilovně a není možné v pátek v poledne se vším praštit a ujet na chatu či chalupu. A přiznejme si, že tyto cesty byly často útěky ze stísněných bytů v paneláku a z měst, kde bylo stejně všechno zavřené, a chodit pravidelně do restaurací na to člověk neměl.

Dnes láká spousta podniků, kam zajít na kávu, zákusek, oběd s přáteli a rodiči, ale třeba i se psem, kočkou, i s fretkou na vodítku. Rodinky dvacátníků, třicátníků a čtyřicátníků si procházení užívají. Často se přidávají i ti starší.

Navíc se projevila inspirace ze zahraničí. Praha je plná cizinců, kteří tráví čas v ulicích. Též spousta z nás v cizině v minulých letech pracovala, studovala nebo byla na dovolené, a tak ledacos okoukala. Víkendy už nejsou časem útěků na chaty a chalupy. Už víme, že je hezké projít se s nejbližšími, posadit se na kávu s kamarády a ukázat dětem, co všechno stojí za vidění ve městě, ve kterém žijeme. A to je moc dobře.

Václav Žmolík, moderátor a publicista

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test