český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Ač je advent, řešíme pomníky pomníky

Nestačím sledovat, kde se mají bourat pomníky toho či onoho, a naopak, kde chtějí postavit nový památník Frantovi či Pepíkovi. Je toho teď tolik, že se nedokážu orientovat a přiznávám, že si připadám jako nevzdělanec a hlupák. Ostatní tomu totiž asi rozumějí, proto je kolem toho tolik diskusí, polemik, odborných stanovisek a politických vyjádření, z čehož jasně vyplývá, že já jsem asi tím nejhloupějším ze všech hloupých, když to nechápu.

Představte si, že i na adventních trzích se lidé hádají kvůli pomníkům. Jeden by je zbořil všechny, druhý tvrdí, že to má zůstat, jak to je, třetí chce obnovit už ty zbořené a čtvrtý je pro postavení nových a hlavně někomu jinému. Popíjejí k tomu svařák, ale na krásnou předvánoční atmosféru mezi nimi to moc nevypadá.

Pomníky se stavěly a bořily – alespoň v české kotlině – vždycky když se měnil režim. Ale proč teď, když není žádná „nová doba“. Už jsem se přiznal, že odborníkem přes pomníky nejsem, ale zdá se mi čím dál víc, že ti stavěcí a bořící specialisté svými odbornými stanovisky a svými „pravdami“ odvrací pozornost lidí od důležitých věcí k blbostem. Jsou rozbité silnice, křivé chodníky, auta popojíždějí v kolonách, nebo spíš stojí, a vlaky mají pořád zpoždění. To se ale neřeší, na to není čas a ani energie. Teď jsou problémem pomníky!

Nechci však být pesimistou. Zrovna teď, v adventu, když voní skořice, svařené víno, všude je nazdobeno a začíná se péct vánoční cukroví. A teď se podržte – i o pomníku může být optimistická zpráva. Před pár dny v Plzni znovu odhalili impozantní památník československým legionářům. Donedávna stál před hlavním vlakovým nádražím, ale kvůli rekonstrukci terminálu musel na čas pryč. Po opravě se řešilo, zda jej vrátit na původní místo, kde je nově parkoviště, nebo hledat jiné, důstojnější. Vyhrála druhá varianta – čestné místo na upraveném prostranství před základní školou na Slovanech ve druhém městském obvodě. Víc se o tom dočtete v čísle 50.

PhDr. Alois Žižka, redaktor

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test