český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Smutné trávníky

Rád pozoruji zahrady a zahrádky. Teď v létě, o prázdninách, je na to víc času. Jedu na kole, autem nebo vlakem a kochám se. Pozoruji jednu zahradu za druhou. První, docela malá, je upravená, vzorně posekaná, jeden záhon vedle druhého jako podle pravítka a na něm květiny. Na další, větší, se mezi stromy asi pasou ovce. Ani je nemusím vidět. Pozná se to podle hodně krátkého trávníčku. Pak jedu kolem pozemku, který majitel nechává tak trochu nadivoko. Jiný zase využije každý centimetr na pěstování zeleniny.

Nebo spatřím samé léčivé bylinky. Bíle kvetoucí saturejku, levanduli, modré květy šalvěje, bílé nebo slabounce bleděmodré kvítky rozmarýny. Každá zahrádka je jiná. Šťastný je ten, kterému přes pozemek protéká potůček, jenž může přehradit. Rybníček bývá krásný a je po starosti s vodou na zalévání. Další si vysadil ovocné stromy, jiný naopak lesní. Vím o jedné zahradě, kterou její majitel osázel desítkami borovic. Zkrátka, jak se říká, proti gustu…

Zahrada je místem, kde si mohu dělat, co chci, splnit si svůj sen, vymyslet si a zrealizovat téměř cokoli. Například, a to je myslím důležité, lákat drobné živočichy, kteří z kulturní krajiny rychle mizí. Motýly, brouky, včely a další hmyz nebo žáby a ještěrky. Jsem rád, že se o tom teď hodně mluví.

Jsou tady i jiné zahrady, které, troufám si říct, s přírodou nemají nic společného a žádného drobného tvora na ně nenalákáte. Asi víte, o čem mluvím. Stalo se totiž módou mít na pozemku trávník jen z jednoho druhu trávy. Nic jiného tam nesmí vyrůst. Třeba ani pampeliška. To je plevelná rostlina, která na stanovišti roste proti vůli pěstitele. Takže pampelišky a další květiny musí pryč. Najdeme desítky návodů, jak se jich zbavit. Prostě, ten jednotvárný pažit musí být monotónně zelený. Jenže, vypadá jako umělá hmota. Je to zkrátka smutný trávník.

Já osobně pampelišky, sedmikrásky a další rostliny na své zahradě vítám. A protože tam rostou po mé vůli, nejsou u mě ani plevelné.

Ing. Miroslav Dittrich, místopředseda Rady pro rozhlasové vysílání a její mluvčí

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test