český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Letní licitace

A máme tady léto. Dlouho očekávané (v srdcích školáků), obávané (v představách zaměstnaných rodičů), většinově však vítané, ale někdy také děsivé (v tělech zarytých odpůrců tepla) či nekonečné (v myslích sezonních pracovníků). Ne každý je v tento čas schopný oslavovat nejteplejší roční období, ale mezi námi je zřejmě daleko více těch, kteří letní čas vítají s otevřenou náručí, ať už má podobu rozžhaveného města, zelené krajiny, zpomaleného času, zavřené školy, bouřkového mraku, prázdninového rozvolnění, štědré přírody, lehkého oblečení, otevřené zahrádky místního pohostinství, nepřeberných možností koupání nebo cest za hranice všedních dnů.

I když se teploměr drží v nižších polohách, v létě nikdy není tak nevlídno, aby bylo zcela nepřijatelně. A tak působí víceméně smířlivě i známý povzdech Antonína Důry: „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným. Je chladno a můj dech, jakkoliv jsem nepozřel vody, je mrazivý. Který měsíc nám zbývá, jestliže ani červen není dost vhodný, abychom pečovali o zdraví a o tělesnou čistotu?“ Poté Antonín Důra, navzdory nepřízni počasí, svlékne svůj šat a dívaje se dolů do vody, jež zrcadlí jeho dlouhé zarostlé nohy, roubení bazénu a nebeskou báň, vstoupí do ní. Vladislav Vančura věděl, že může bez obav nechat svoji postavu, aby se smočila a nepřivodila si přinejmenším zápal plic – i když v tom roce bylo léto evidentně rozmarné.

Stejně tak letní přeháňka, která zastihne poutníka uprostřed krajiny, nezanechá za sebou více škody než jen mokré oblečení. Dozrávající ovoce otevírá brány pro následujících dvanáct měsíců. Dny nabízejí čas navíc a noci jsou mírumilovně krátké. Pod hvězdnatou oblohou se tají dech a spánek pod jejím příkrovem nabývá úctyhodných rozměrů zážitku, na který se hned tak nezapomíná. Proto, a z mnoha dalších důvodů je třeba spolu s Valčou Peroutovou, protagonistkou jednoho z dramat Fráni Šrámka, říci: Léto, budiž pozdraveno!

 

Magdalena Wagnerová, spisovatelka

Foto: Pixabay 

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test