český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Trvanlivost člověčího obalu

Marie, mýdlařka z Jeseníků, se v rozhovoru pro náš časopis zmínila, že doma nemá skoro žádné léky. Veškerá farmaka nahradila přírodními sirupy a tinkturami. K tomuto kroku ji před lety přivedla vážná nemoc. Jak říká, už si ani nedokáže představit, že by si na bolest hlavy vzala prášek. Její přístup k vlastnímu zdraví i přírodě mi připomenul jednu opačnou zkušenost.

Hlavní roli v ní sehrála tuzemská pojišťovna a její snaha poděkovat stávajícím pojištěncům košem plným léků „zdarma“. Stejný koš zároveň sloužil jako udička na nové klienty. Něco jako předvolební koblihy, ale jinak. Bez cukru a marmelády. Dárkový balíček obsahoval prášky na bolení hlavy, zad, krku, na zlepšení střevní mikroflóry a tak dále… Jako poděkování za věrnost prostě dostal každý pojištěnec koš plný chemických sloučenin.

Zatímco manažerům to zřejmě přišlo jako perfektní nápad, mně koš s léky připomínal darovanou kobylu, které je na zuby určitě lepší hledět než nehledět. Vím, že je v zájmu farmaceutických firem, aby lidé každý den až do konce života polykali nějaké pilulky, přesto mě rozhodnutí dát pojištěncům zdarma léky, které nepotřebují, překvapilo. Měla jsem za to, že trend je dnes opačný, a Marie Horáčková ho v rozhovoru, který nám poskytla, velmi trefně pojmenovala: mnohem víc než kdy dříve přemýšlíme, co do sebe a na sebe dáváme. Máte to taky tak?

Tělo máme jen jedno a je potřeba se k němu chovat s úctou. Je to vlastně takový náš jednorázový obal. Nevratný. Nerecyklovatelný. S rodným číslem místo čárového kódu a bez minimálního data trvanlivosti. Člověčí obal je navíc trošku zrádný, nikdo z nás totiž pořádně neví, jestli nám vydrží jen do konce příštího týdne, nebo ještě půl století. I proto s ním musíme zacházet šetrně. Když se totiž tato křehká schránka rozbije, ani to nejlepší pojistné plnění nezahladí napáchané škody. Mysleme na to a chtějme pro sebe jen to nejlepší…

MgA. Monika Valentová, redaktorka a webmaster

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test