český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Šťastné sbírání, přátelé!

Tak nám to zase začalo! Slimáci ve fóliovníku okusují srdíčka těch největších salátů, na kompostu zlikvidovali cukety a květinový záhon po jediné noci vypadá jako… No, vypadá hrozně. Nezbývá nám nic jiného než vzít kyblíček od kilového jogurtu a večer, těsně před setměním, nebo brzy ráno začít sbírat. Pěkně opékačem na buřty jednoho po druhém.

Naše sousedka jednou přišla s nápadem obsypat záhony rozbitým sklem. To prý těm slizounům zabrání okusovat její zeleninu a kytičky. Nelenila a kladívkem začala rozbíjet jednu zavařovačku za druhou. A ty střepy nasypala na záhony. Pohled to byl šílený. Jí samotné se to také nelíbilo, ale co se dá dělat, likvidace je likvidace a musí se jí něco obětovat. Nedovedete si představit tu spoušť ráno. Naštvaní slimáci toho okousali víc než jindy a o střepy si pořezala tlapku naše kočka. Asi cítila myšku, a tak přelezla plot.

Druhý soused na ně šel jinak. Na trhu nakoupil snad třicet afrikánů. Tahle aromatická kytka jim prý smrdí. Já ho varoval, že zbytečně vyhodí peníze za sazenice a vetřelci – smrad nesmrad – se jako první pustí do nich. No, zase jsem měl pravdu. Listy okousané, skoro na každém zbytku květu seděl (nebo stál) pěkně vypasený netvor a stonky byly celé oslintané.

Zkoušeli jsme toho v ulici už hodně. Na okrajích záhonů jsme měli tymián, pelyněk, levanduli či šalvěj. Říkali jsme tomu aromaterapie. Ale i na to si slimáci troufli a bylo jim jedno, zda je keříček velký nebo malý. Slyšeli jsme, že se má do vydlabané půlky melounu nalít zvětralé pivo, oni že se „namažou“ a utopí. V pasti skončilo pár mravenců a dalšího lezoucího hmyzu, další sazenice skalniček zase v žaludcích našich nepřátel.

Nepomohla ani nehoblovaná prkna, piliny či skořápky z vajíček. Prostě se musíme s nimi naučit žít. Jeden rok jich je víc, příští bude možná lepší. A spoléhat se na sucho, že se jim bude hůř „slinit“, je marná útěcha. Slimáci a plzáci, zvlášť ti hnědí, španělští, přežijí všechno. Tedy jen to napichovátko a kyblík od jogurtu, ne?

PhDr. Alois Žižka, redaktor

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test