český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: O dnech v roce

Rok má, jak známo, tři sta šedesát pět dnů. Nic překvapivého. Co ale překvapivé je, aspoň pro mě, že téměř každý je něčemu nebo někomu věnován. A to dokonce v mezinárodním slova smyslu. Člověk až žasne, čemu všemu jsou dny zasvěceny. Víte, že dvacátého března je Světový den vrabců? Nic proti nim, naopak, ale o pár dnů později, prvního dubna, je Mezinárodní den ptactva. Takže vrabci mají nějaké privilegium?

Máme také Světový den koktejlů, Mezinárodní den žonglování, Mezinárodní den triček, Den suchého zipu, Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu, Světový den štěstí, Den bez pesticidů. Dobrá, proč ne. Ale myslím si, že alespoň některé významné dny by měly mít svůj protiklad. Třeba Mezinárodní den proti dietám: Neměl by být i den pro diety? V prosinci je Mezinárodní den hor, ale den věnovaný nížinám jsem nenašel. 

Za povšimnutí stojí také to, že mezinárodních nebo světových dnů už je víc, než dnů v roce. A tak se jich u některého data tlačí hned několik najednou. Myslím, že rekord drží jedenadvacátý listopad: Světový den televize, Světový den pozdravů, Mezinárodní den filozofie, Světový den rybářství a k tomu ještě Mezinárodní nekuřácký den. Podobné je to prvního října. To máme Mezinárodní den kávy, Světový den cyklistiky, Mezinárodní den seniorů, Světový den vegetariánství a Mezinárodní den lékařů. Významných dnů v roce je zkrátka hodně. Je ale třeba poctivě dodat, že drtivá většina z nich připomíná závažné a seriózní záležitosti anebo neřešené problémy. Mnohé ty vyhlásila dokonce Organizace spojených národů nebo UNESCO.

V kalendářích, které nám stojí na stole nebo visí na zdi, se o těchto významných dnech většinou nedočteme. A tak možná málokdo ví, že patnáctého května je Mezinárodní den rodiny. Rozhodlo o tom Valné shromáždění Organizace spojených národů v roce 1993. Ve zdůvodnění se píše, že rodina stále zůstává nenahraditelným prostředím, kde se nejsnáze a nejspolehlivěji stává z dítěte společenský a tvořivý člověk. A kde se dospělý má příležitost permanentně zdokonalovat v nesobecké lásce a v nezištné spolupráci. K tomu nemám, aspoň já, co dodat.

Miroslav Dittrich, místopředseda Rady pro rozhlasové vysílání a její mluvčí

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test