český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Podnikavé ženy

My, ženy, máme výchozí pozici pro podnikání znesnadněnou už jen prostým faktem, že jsme ženy. Pokud koketujeme s myšlenkou, že bychom si založily vlastní byznys, zpravidla si po plus minus dvaceti letech studií zkusíme chvíli pracovat pro někoho. Jako čísi zaměstnankyně. Je to logický krok.

Potřebujeme získat zkušenosti, mít jistotu, že nám každý měsíc přijde výplata, a dokážeme ocenit pevné pracovní zázemí, bez ohledu na skutečnost, jestli dostáváme stravenky nebo ne. Dost často také chceme zjistit, jak fungují firemní procesy, jaký typ šéfů a kolegů nám vyhovuje, nebo si jen prostě ověřit, jaká je naše cena.

Nemyslím ta, kterou nás při přijímacím pohovoru ohodnotil unavený personalista, ale naše cena v porovnání s ostatními. Když samy o sobě zjistíme, že za poloviční plat odvádíme dvojnásobný výkon co kolega, který jednou bude od státu pobírat vyšší důchod, protože je chlap, možná se v nás něco zlomí. Třeba to bude právě víra v sebe samé, co nám pomůže rozhoupat se a nastartovat vlastní podnikání. A vědomí, že nám už nic nebrání zkusit se vydat vlastní cestou. Tedy „nic“ z kategorie nejistot jako nedostatek zkušeností, strach, neznalost…

Současně však na scénu vstupuje faktor věku a našeho biologického předurčení. Zatímco zakládat firmu můžeme celý život, na založení rodiny máme jen omezený časový úsek. Není to sice Sophiina volba, ale musíme si vybrat. Když dostane zelenou podnikání, je potřeba se mu několik let intenzivně věnovat. Udržet si počáteční elán, najít spolehlivé zaměstnance, překonat těžkosti, nevzdat se…

A když pak jednoho dne zjistíme, že naše firma skvěle šlape, i když jsme třeba na dovolené, na pořad dne se konečně dostane i dovolená s přívlastkem mateřská. Pokud tedy po svém boku stále ještě máme partnera, který se nezalekl našeho pracovního nasazení. Už jen proto je každá mladá podnikatelka v mých očích hrdinka. Jednu takovou pro vás máme v aktuálním čísle.

MgA. Monika Valentová, redaktorka a webmaster

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test