český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Editorial Renáty Šťastné: Zkracujeme, co se dá

Zdá se mi, že se spolu čím dál víc dorozumíváme pomocí zkratek a symbolů. Souhlasné jojo si zkrátíme na jj, mám tě rád přisviští jako mtr, na znamení souhlasu pošleme symbol palce nahoru, je-li něco opravdu vydařené, pak klidně dva či tři. A to nemluvím o vyjadřovacích prvcích omladiny.

Chvíli mi trvalo, než jsem vstřebala OMG. Připomínal mi zkratku automobilky, což mě mátlo, ale záhy mi syn, s pohledem jak jsem úplně nemožná, vysvětlil, že je to ach můj bože. Pak přišly další. Třeba WTF (co to sakra znamená?), LOL (směju se, až se za břicho popadám) a jiné. Přitom máme tolik českých slov, jimiž se můžeme vyjádřit i bez překladového slovníku. Tak proč mluvíme jako roboti? Ti mladší, ve věku mého patnáctiletého syna, nejspíš ucedí: „Klidnoooou (dramaticky protaženě), dneska je to ‚kúl‘…“ Jako bych ho slyšela.

Možná na to jdu po staru a hledám, na čem jsem vyrostla. Dříve narození namítnou, že je to otázka výchovy. Bezesporu. Jako matka žijící v období puberty svého „týnejdžra“ mohu zodpovědně říct, že ač se snažím sebevíc, vštěpuju mu zásady slušného chování a správných mezilidských vztahů, ovlivňuje ho všechno, co přichází z venku, a chová se podle toho, co mu připadá zajímavější. Jsem tedy nemoderní matka. Stále se ptám, co vysloveným výrazem myslel. Tyhle otázky ho zdržují, protočí oči v sloup a odchází. Když se naopak snažím být „kúl“ a vzpomenu si na některou z populárních zkratek, vzniká trapas, neboť většinou nechápu správně význam a použiju ji úplně jinde, než by se hodila. V tu chvíli mě obdaruje soucitným pousmáním.

Nezměním to, doba je taková. Je mi to líto, ale učím se s tím žít. Co bylo, se už nevrátí, a tak si doby, kdy byli lidi víc pro lidi, aspoň hýčkám ve vzpomínkách. Hledám místa, kde je mi dobře. Vím, že když si přečtu něco pěkného o cestování, víře nebo čtení na pokračování, zase mi bude fajn.

 Renáta Šťastná, redaktorka a editorka

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test