český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Naše prázdniny

Jsou prázdniny. Kouzelný čas. Jak jsme se na tohle období ve škole těšili. Jenže, týká se jenom dětí školou povinných? Kdepak. Vždyť je tak bereme všichni. Ty dva letní měsíce jsou časem prázdnin, i to tak říkáme. Dovolenou si stejně vybíráme nejčastěji právě o prázdninách, ať už kvůli dětem nebo že bývá nejtepleji anebo proto, že jsme tak zvyklí.

A tak ožívají kempy po celé republice, na řekách vidíme vodáky, po horách se valí turisté, každá rozhledna je plná lidí. Zoologické zahrady praskají ve švech, chaty a chalupy jsou obydlené i ve všední dny. V lese nepotkáme jen hajného, ale i sběrače borůvek a houbaře. Vlaky i městská doprava jezdí podle prázdninového jízdního řádu, kamenná divadla jsou zavřená, herce potkáme spíš na letních scénách či festivalech. V každém případě prázdninový čas je úplně jiný než zbytek roku.

Bohužel tak jako všechno, co je krásné, většinou rychle uběhne. Tedy, jsou ty naše české prázdniny krátké nebo dlouhé? Jako školáci jsme si dopředu spočítali každý den očekávaného volna. Zvlášť dobré bylo, když začaly už v posledních dnech června a když se do školy šlo třeba až třetího září. Víc než devět týdnů to stejně nikdy nedalo, ať jsme počítali, jak jsme počítali.

Co jinde v Evropě? Nemají je někde delší? Mají, ale je to spíš výjimka. Většina evropských zemí má prázdniny podobně jako my, dva měsíce. Nejhůř jsou na tom asi děti v Dánsku. Prázdniny jim začínají sice 25. června, ale končí už 10. srpna. To v Chorvatsku nebo Maďarsku opustí školáci lavice už v polovině června a zpátky se vracejí na začátku září. Takže dva a půl měsíce. V několika zemích je prázdninový čas dokonce tříměsíční. V Turecku od poloviny června do poloviny září. V pobaltských státech, tedy v Estonsku, Litvě a Lotyšsku, je mají v červnu, červenci i srpnu. Přejme jim to. Ostatně, myslím, že důležitější je, jak prázdninový čas prožijeme. S dobrými lidmi kolem sebe a v pohodě.

Miroslav Dittrich, místopředseda Rady pro rozhlasové vysílání a její mluvčí

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test