český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Na chvíli se zastav a podívej se

Ráno, když se člověk probudí, je trochu naštvaný, že musí vstát a něco dělat, nejraději by si ještě hodinku pospal. Přece však vstane a pomalu roztočí kolotoč návyků a povinností, které musí každý den udělat. Náladu mu trochu zvedne pohled z okna ven – je tam stále více světla, které proniká i k němu domů, ba dokonce ještě dál a hlouběji, až někam do jeho srdce. Najednou už to není tak hrozné, kupodivu se i těší na to, s kým se setká a co všechno během dne prožije.

Také to takhle každé ráno vnímáte? Ať už lépe než já, nebo stejně, je před námi každopádně zase jeden den života a záleží jen a jen na nás, jak jej prožijeme. To, že bude stejně dlouhý jako včerejší a jako předvčerejší, ještě neznamená, že bude úplně stejný. Pokud to aspoň trochu jde, můžeme kolotoč návyků mírně přibrzdit. Nemusíme přece stihnout úplně všechno. A pokud to jde ještě o trochu více, můžeme jej dokonce zastavit.

Ano, to je ono. Na chvíli se zastav a podívej se. Namátkou si vzpomínám na slova jedné starší písničky, kterou jsem jako kluk rád poslouchal z rádia: „Podívej, kvete růže, podívej...“ Teprve, když se člověk zastaví a pohlédne třeba na tu růži, vidí, jak je hezká a užasne nad tím. Také mu dojde, že to není samo od sebe, a žasne ještě víc.

To ale není všechno. Větší údiv ho čeká, když se zastaví a dá do řeči s nějakým člověkem. Tedy, pokud druhý má také chvíli času a náladu na pár slov. Může to být člověk, kterého už známe, třeba někdo z práce, ale teď, když jsme ho poznali víc, vidíme, co nám dosud unikalo, že je fajn mít takového kolegu.

Jdeme-li například v Plzni centrem města, můžeme se zastavit a podívat téměř kamkoli a všude vidíme něco pěkného a zajímavého. Koukneme vzhůru: stometrová věž katedrály, koukneme nalevo či napravo: staré pěkně opravené historické domy, každý v jiné barvě, koukneme za sebe: jede auto, honem stranou…

Možná, že někdo má natolik nabitý den, že se ani na chvíli zastavit nemůže. Opravdu? Jeden řidič autobusu mi kdysi říkal: „Pořád jsem někam pospíchal, neměl na nic čas. Pak jsem měl jednu větší bouračku, najednou ležel dva měsíce v nemocnici – a měl času dost.“

Takže přece jenom: raději se na chvíli zastav a podívej se.

Jiří Barhoň, kněz

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test