český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

O povinnostech

Slovo povinnost slýcháme v dnešní době poměrně neradi. Možná je to proto, že se jich na nás hrne bezpočet – ať jsme děti školou povinné nebo senioři. Povinnosti pracovní, povinnosti domácí, do toho všelijaká administrativa, daňová přiznání a tak dále a tak podobně. Je jich tolik, že mnohdy sami ztrácíme přehled, máme pocity zavalení, vyhoření…

Povinnost rovná se otrava, skoro by se zdálo. Nemusí to tak ale být vždycky. Je na místě zamyslet se nad tím, jaké jsou skutečné povinnosti, respektive co z našich povinností je opravdu podstatné.

Sám jsem si tímhle myšlenkovým postupem prošel, když jsem vyrazil na dobrovolné vojenské cvičení – něco o něm se můžete dočíst v aktuálním čísle časopisu. Byla to zajímavá zkušenost. Najednou prostě fyzicky člověk nemá čas a prostor na „hlouposti“. Najednou všechny takové ty drobné každodenní povinnosti musí stranou a zůstane jenom to, co bylo opravdu bezpodmínečně nutné – a co se dalo vyřídit v zřídkavých chvílích volna nebo opušťáku.

Ale nemusí to být zdaleka jenom vojna, pokud do života člověku vstoupí nějaká nečekaná událost, například nemoc, také si musí utřídit priority a třeba zjistí, že mnoho z toho, co ho dosud tolik tlačilo, tížilo a stresovalo, vlastně vůbec závažné není. Ne snad že bych vám, milí čtenáři, přál nemoc nebo vojnu, ale zamyslet se nad tím můžeme i v klidu doma.

Máte se vztahem k povinnostem také obdobnou zkušenost? Spíše vás tíží drobné, mnohdy malicherné každodenní starosti, nebo se dokážete soustředit na to opravdu podstatné a tím ostatním se nenecháte ubít? A není nakonec tou největší povinností pro každého z nás dbát, aby nás všechny ostatní povinnosti docela neuštvaly a abychom si dokázali najít čas a energii třeba i pro své blízké, přátele, rodinné příslušníky – zkrátka pro ty, které máme rádi? To by totiž neměla být jenom povinnost, ale především radost! A všechny povinnosti, které se nám stanou radostí, se mnohem snáze nesou.

ThDr. Petr Jan Vinš, redaktor

Foto: Pixabay 

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test